Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Października, Środa, Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

RPO broni oświadczenia ws. Jakuba A. "Nie chronimy mordercy, chodzi o standardy"

24.06.2019, 12:08:00
RPO broni oświadczenia ws. Jakuba A. "Nie chronimy mordercy, chodzi o standardy"
fot. Ryszard Biel

Rzecznik Praw Obywatelskich nie wycofuje się ze swojego oświadczenia ws. podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Po zarzuceniu niewłaściwego działania służbom na Adama Bodnara spadła lawina krytyki.

 

- Nie wycofujemy się z oświadczenia. Było ono konieczne i tak powinniśmy się zachować. Nie bierzemy mordercy pod opiekę - to skandaliczne sformułowanie i nie jest zgodne z prawdą - mówi Wirtualnej Polsce dr Hanna Machińska z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, zastępczyni RPO.

 

- Jesteśmy zdumieni, jak można manipulować jego treścią. Przecież to stanowisko mówi tylko o faktach. Wskazuje, że policja i prokuratura prowadzą swoje działania, ale jednocześnie służby muszą przestrzegać standardów

- dodaje dr Machińska.

Zaznacza, że osoby podejrzanej nawet o najgorsze zbrodnie nie można poniżać i pozbawiać godności. Powtarza też, że w tym przypadku nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający.

 

- Kajdanki krępujące ręce i nogi jednocześnie nie były konieczne, ale w tym przypadku całość działań nie wydaje się zgoda ze standardami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Było to upokarzające i niegodne. Dawno nie widziałem tak brutalnego zachowania przy tak dużych siłach policyjnych

- ocenia zastępczyni RPO.

- Kajdanki zespolone policja stosuje w wielu wypadkach. Wielokrotnie występowaliśmy, aby stosować je tylko w konieczności, kiedy faktycznie istnieje zagrożenie dla policjantów. W tym przypadku nie było takiego uzasadnienia - stwierdza dr Hanna Machińska.

Przestrzega też, że błędy podczas postępowania wynikające z zachowania śledczych mogą mieć bardzo dalekie skutki.

- Nie chcę mówić, że będzie jak w przypadku Tomasza Komendy czy innych skazanych na podstawie wymuszonych zeznań, ale trzeba respektować prawo podczas śledztwa i procesu

- mówi WP dr Machińska.

 

Materiał otrzymany z WP

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.