Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Października, Środa, Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląski port nie jest gotowy na przekop Mierzei. Wystarczy nam na to czasu i pieniędzy?

24.06.2019, 17:08:00
Elbląski port nie jest gotowy na przekop Mierzei. Wystarczy nam na to czasu i pieniędzy?

Jest zapewnienie ministra Marka Gróbarczyka, że znajdzie się te brakujące 250 mln zł potrzebnych, aby wyłonić wykonawcę pierwszego etapu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, mówił Jerzy Wilk, który gościł podczas Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta. Poseł PiS podkreślał również, że to właśnie Elbląg, najbardziej skorzysta na tej inwestycji. Radni pytają, czy elbląski port jest na to gotowy.

Wszystko jest przygotowane do fizycznej realizacji inwestycji. Urząd Morski sprawdza w tej chwili oferty, które spłynęły na przetarg. Jest zapewnienie pana ministra Marka Gróbarczyka, że ten przetarg jest tym, który ma zostać rozstrzygnięty, a dodatkowe pieniądze na inwestycję się znajdą (zaplanowano, że pierwszy etap będzie kosztował ok. 720 mln zł, tymczasem najtańsza oferta zgłoszona do przetargu opiewa na 982 mln zł - przyp. red.). Nie ma co ukrywać, najbardziej na tej inwestycji zyska Elbląg. Nigdy nie będziemy rywalizowali z Gdynią i Gdańskiem, na to nie ma żadnych szans, ale będziemy uzupełniali te porty. Będziemy partnerem dla nich, ale również dla naszych sąsiadów np. Ukrainy, czy Białorusi, którzy oczekują, aby ten kanał powstał jak najszybciej

- przekonywał poseł PiS elbląskich radnych z Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta.

Wątpliwości więc już być nie powinno. Kanał przez Mierzeję Wiślaną najpewniej powstanie. Jego budowa powinna ruszyć jesienią tego roku, a zakończyć się w 2020 roku, planuje Urząd Morski w Gdyni, potwierdzając słowa posła. Wielokrotnie już też zapewniano elblążan, że przekop to wielka szansa na rozwój portu i miasta. Czy jednak jesteśmy przygotowani na to, aby tę szansę wykorzystać? Nad tym tematem pochylili się dziś (21 czerwca) radni komisji. Jak się okazuje, zanim kanał zmieni Elbląg w El Dorado, czeka nas jeszcze sporo pracy i wydatków.

Miasto będzie miało tutaj duże pole do popisu, jeśli chodzi o rozwój portu i staranie się o pieniądze. Obecnie żadne nabrzeże w porcie elbląskim nie odpowiada parametrom kanału, czyli 4,5 metra zanurzenia. Aby ten port przystosować do działalności kanałowej, trzeba będzie w Elblągu wybudować nowe nadbrzeże. Jeśli nie to kanał będzie głęboki, a tutaj nadal będą dopływały statki z zanurzeniem 2 m czy 2,5 m. To są inwestycje bardzo kosztowne, ale niestety, jeśli ten port ma działać, to trzeba poszukać tych pieniędzy. Od tego Elbląg nie ucieknie, a czasu zostało niewiele

- mówił Wojciech Żurawski z elbląskiej delegatury Urzędu Morskiego w Gdyni, koordynator ds. budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Potrzeby inwestycyjne w elbląskim porcie przede wszystkim dotyczą modernizacji nabrzeży w północnej części i budowy obrotnicy, która jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa nawigacyjnego w każdym porcie. Kolejnym elementem jest pozyskanie terenów pod budowę nowych terminali. Zwróciliśmy się już do Urzędu Morskiego w Gdyni o pozyskanie nabrzeży przyległych do terenów Energi Kogeneracja. Wstępną zgodę mamy, czekamy na oficjalne potwierdzenie. To pozwoli na budowę nowych nabrzeży przeładunkowych. Napisaliśmy również wnioski do Grupy Żywiec o pozyskanie terenu przy ul. Portowej, przy naszych nabrzeżach, leży on przy bocznicy kolejowej, co pozwoliłoby utworzyć pierwszy w Elblągu terminal multimodalny

- dodaje Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

Sfinansowanie wszystkich inwestycji, koniecznych do tego, aby port elbląski mógł po zrealizowaniu przekopu przyjmować np. większe jednostki leży w gestii zarządu portu i miasta. Ogólny koszt realizacji zaplanowanych zadań, łącznie z budową nowego terminala, oszacowano na ok. 200 mln zł. To jasne, że takich pieniędzy ani miasto, ani port nie mają. Konieczna będzie więc uzyskanie dofinansowania.

Musimy z miastem pozyskać środki. Sami nie jesteśmy w stanie uzyskać nawet odpowiednich pieniędzy na wkład własny. Miasto jako samorząd może dostać większe dofinansowanie niż spółka prawa handlowego. My w ramach środków, które jesteśmy w stanie wyłożyć, tworzymy koncepcje, drobne projekty, które są pierwszym etapem planowania całej inwestycji. Obawiam, że miasto w swoich zasobach środków na inwestycję może nie posiadać, w związku z czym miasto będzie musiało aplikować o środki unijne lub rządowe

- podkreślał szef elbląskiego portu.

Wątpliwości radnych komisji wzbudził nie tylko fakt braku pieniędzy, ale również to, czy Elbląg zdąży dostosować port do nowych możliwości.

Zakładając nawet pesymistyczny scenariusz, że budowa rządowej inwestycji trochę się przedłuży, w 2023 roku ta droga wodna powinna być gotowa. Czy Elbląg jest również gotowy na to, żeby w 2022- 2023 roku mieć odpowiednią infrastrukturę, aby przyjąć te statki? Trochę obawiam się, że droga morska będzie gotowa, a my nie będziemy gotowi

- mówił Piotr Opaczewski, radny PiS.

Informacje dotyczące przekopu Mierzei są bardzo dobre. Druga część to informacja niepokojąca. Czasu na przygotowanie portu mamy mało, wręcz za mało. Na tym etapie powinniśmy przestać rozmawiać o przekopie. Wszystkie rozmowy, spotkania, konferencje powinny być poświęcone temu, co będzie się działo w Elblągu w związku z tą inwestycją

- podkreślał Marek Osik, radny KWW Witolda Wróblewskiego.

Jak podkreślano realizacji zadań i poszukiwania środków nie można było rozpocząć wcześniej ze względu na to, że nie było do końca wiadomo, czy sama budowa kanału przez Mierzeję w ogóle ruszy. - Dopiero teraz mamy namacalne dowody na to, że kanał powstanie. Fakt faktem czasu na inwestycje w porcie elbląskim wiele nie pozostało, ale wcześniej żaden szanujący się przedsiębiorca, samorząd nie wydałby środków finansowych na inwestycje, z których nikt by nie korzystał - wyjaśniał Arkadiusz Zgliński.

Radni ostatecznie zdecydowali się na skierowanie do prezydenta Elbląga wniosku o podjęcie działań i rozmów z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w sprawie przygotowania portu w Elblągu do inwestycji budowy kanału.

- Miasto musi podjąć bardzo szybkie rozmowy i decyzje dotyczące przyszłości portu w Elblągu - dodał Marek Pruszak, przewodniczący komisji.

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.