Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego nie pochyli się nad projektem uchwały w sprawie "reanimacji" Kolei Nadzalewowej. W ostatniej chwili został on zdjęty z porządku sesji. Nadal jest jednak nikła szansa na reaktywację zabytkowej trasy.
W środę (26 marca) podczas sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego radni mieli głosować nad projektem uchwały w sprawie Kolei Nadzalewowej przygotowanym przez radnego Prawa i Sprawiedliwości. Marcin Kazimierczuk, radny sejmikowej opozycji chciał, aby zarząd podjął próbę przywrócenia funkcjonowania połączenia nad Zalewem Wiślanym, z Elbląga do Braniewa, w oparciu o rządowy program Kolej Plus. Pod inicjatywą uchwałodawczą podpisali się wszyscy radni z klubu PiS.
Wznowienie połączeń na trasie Kolei Nadzalewowej daje możliwości stworzenia ciekawych opcji transportowych nie tylko do Braniewa, Tolkmicka czy Fromborka, ale także, z wykorzystaniem promu pasażerskiego przez Zalew Wiślany do Krynicy Morskiej, do której dojazd drogowy jest utrudniony z powodu korków. Taka organizacja transportu służyłaby także ożywieniu miasteczek i miejscowości nad Zalewem Wiślanym
- przekonywał radny Kazimierczuk.
W ostatniej chwili, na wniosek marszałka, projekt uchwały zdjęto jednak z porządku obrad sejmiku. Szansa na uruchomienie Kolei Nadzalewowej nadal pozostaje. Zarząd województwa przekonuje, że droga do rządowych pieniędzy z Kolei Plus nie jest zamknięta. Co więcej, prowadzone są już rozmowy na temat wpisania do programu pięciu tras na Warmii i Mazurach. Oprócz Kolei Nadzalewowej są to linie: Bartoszyce – Lidzbark, Czerwonka – Orzysz, Gołdap – Olecko i Szymany – Chorzele.
Odbyliśmy spotkanie w PKP PLK, wysłaliśmy pismo do ministra infrastruktury, składające nasz akces do programu Kolej Plus. Złożyliśmy tam propozycję pięciu tras, trasa Kolei Nadzalewowej również jest w tym ujęta
– mówił Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa z Platformy Obywatelskiej.
Teraz zarząd czeka na odpowiedź w tej sprawie. Nie bez znaczenia będzie oczywiście koszt przedsięwzięcia i szacowany udział własny województwa w rewitalizacji wskazanych tras. Kolej Plus to Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej z wykorzystaniem rządowego dofinansowania, w wysokości nawet do 85 proc. całej inwestycji. Obecnie w programie Kolej Plus znalazło się dwadzieścia projektów. Co ciekawe żaden z nich nie dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego.
Natasza Jatczyńska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.