Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Czerwca, Środa, Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wirtualnie po Kanale Elbląskim. "Będzie można wejść do maszynowni i samodzielnie przeprowadzić śluzowania statku"

28.12.2018, 07:08:00
Wirtualnie po Kanale Elbląskim. "Będzie można wejść do maszynowni i samodzielnie przeprowadzić śluzowania statku"
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, Adrian Sajko)

Unikatowy na skalę światową zabytek techniki, odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy zostanie zdigitalizowany. Już w przyszłym roku w podróż Kanałem Elbląskim będzie się można wybrać wirtualnie, a w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid", dzięki rozszerzonej rzeczywistości, będzie można wejść do maszynowni i samodzielnie przeprowadzić śluzowania statku.
 

Regularne rejsy pasażerskie po Kanale Elbląskim odbywają się już od 1927 roku. Walory historyczne i zabytkowe Kanału Elbląskiego zostały dostrzeżone w 1978 r. kiedy to jego fragment wpisany został do Krajowego Rejestru Zabytków. W 2011 r. fragment Kanału Elbląskiego został uznany za pomnik historii. Od 2014 r. prowadzone są starania o wpisanie 5 zespołów zabytkowych pochylni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 

- Projekt „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego" ma na celu digitalizację fragmentów zabytku techniki, jakim jest Kanał Elbląski – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu. - Istotną częścią tego przedsięwzięcia jest  digitalizacja 3D elementów składowych 5 zespołów pochylni, którą wykonają specjaliści z Regionalnej Pracowni Digitalizacji oraz udokumentowanie zabytkowego szlaku żeglownego w formie wirtualnego spaceru.
 

Wykonane na podstawie materiału ze skaningu 3D, cyfrowe modele zespołów pochylni, a także wirtualny spacer ze szlaku żeglownego dostępne będą wraz z popularno-naukowymi ich opisami, również w języku angielskim, na stronie internetowej Regionalnej Pracowni Digitalizacji – www.cyfrowewm.pl.
 

Projekt zakłada opracowanie oraz szerokie i różnorodne w formie udostępnienie w wirtualnej przestrzeni, pozyskanych w czasie digitalizacji zasobów. Wykonana zostanie m.in. aplikacja VR, symulująca działanie maszynowni jednej z pochylni Kanału Elbląskiego. Popularyzacji efektów tych działań oraz edukacji kadry nauczycielskiej w dziedzinie wykorzystania zasobów cyfrowych służyć będą specjalnie zrealizowane warsztaty, które odbędą się jesienią 2019 r.
 

- Projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego to wyzwanie dla całego naszego zespołu, ale i źródło satysfakcji, że przyczyniamy się do zachowania zabytku w wersji cyfrowej oraz promocji i upowszechniania wiedzy o nim – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.
 

Realizacja projektu potrwa do końca 2019 roku.
 

Projekt "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Edyta Bugowska
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.