- Można powiedzieć, że udało się, bo kiedy budowa się rozpocznie będzie można powiedzieć, że klamka zapadła i ten Kanał powstanie, i że problem, z którym Elbląg żyje od wielu dziesięcioleci, będzie rozwiązany. Elbląg powinien być portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym i to z całą pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu. To jest główny cel - zaznaczył prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej uroczystości wbicia ostatniego słupka wyznaczającego granicę Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Zobacz zdjęcia
Dziennikarze zostali zaproszeni do Kątów Rybackich skąd zostali przewiezieni na plażę, na miejsce realizacji inwestycji. - W 2007 r. pan premier Jarosław Kaczyński podejmuje decyzję o budowie Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Niestety na osiem długich lat ta inwestycja zostaje wstrzymana. Nic się nie dzieje, budowane są kolejne, nierealne teorię – mówił Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
- Trzy lata temu spotkaliśmy się w Elblągu, podejmując już na nowo, rząd Prawa i Sprawiedliwości, decyzję budowy Kanału przez Mierzeję Wiślaną, przyjęcie programu wieloletniego, rozpoczęcie całego procesu inwestycyjnego. Pozwoliło nam poprzez bardzo mozolne uzyskiwanie poszczególnych zgód doprowadzić tą inwestycę do dnia dzisiejszego – mówił Minister.
Na jakim etapie jest inwestycja? - Już mamy złożoną decyzję środowiskową. Została ona złożona w kwietniu. Obecnie przeszła formę uzgodnień i poprawek. Dotyczyło to przede wszystkim flory. W związku z tym jest ona kompletna i czeka na decyzję środowiskową, pozwolenia realizacji tej inwestycji – opowiadał Minister.
Jakie będą kolejne kroki?
Kolejny etap to już wydanie poprzez Wojewodę decyzji, pozwolenia na realizację tej inwestycji. W międzyczasie prowadzone były badania i prace w zakresie ferromagnetycznych, geologicznych czy geodezyjnych. Również wszelkie działania potrzebne do tego, by uzyskać pozwolenie na budowę
– wymieniał Marek Gróbarczyk.
W jakim celu zwołano dzisiejszą konferencję prasową? - Ten miesiąc był spożytkowany na rzecz wyznaczania trasy przebiegu Kanału Żeglugowego. Dzisiaj mamy tą niezwykle uroczystą okoliczność wykopania ostatniego słupka geodezyjnego, który wyznacza przebieg Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Jest on absolutnie zgodny z prawem, ponieważ teren ten jest terenem Urzędu Morskiego, który może realizować tego typu działania jako przed inwestycyjne. Przed nami kolejny element, czyli pozwolenie na budowę i rozpoczęcie przetargu na wykonawstwo. Jesteśmy po realizacji projektu. Projekt jest w 100 procentach zakończony. Wiemy, jak Kanał będzie wyglądał, wiemy, w którym miejscu i w tym momencie możemy rozpocząć inwestycję, czekając oczywiście jeszcze na pozwolenie na budowę – zaznaczył Marek Gróbarczyk.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, również odniósł się do domniemań, jakoby dzisiejsza uroczystość była niezgodna z prawem. - Chciałbym przede wszystkim wyrazić radość. Trwało to długo, przeszło 10 lat, ale jednak to się już rozpoczyna. Wiem, że są zastrzeżenia formułowane przez część środków masowego przekazu, ale mamy pełne prawo uczynić to, co za chwilę zostanie uczynione, to znaczy zakończyć ten proces tyczenia – podkreślił.
Kiedy zostaną wydane niezbędne pozwolenia, aby inwestycja mogła zostać rozpoczęta?
Jeśli chodzi o dokumenty, których zatwierdzenie jest potrzebne dla rozpoczęcia budowy to wydaje się, że jest to kwestia najbliższych tygodni. Wszystko na to wskazuje. Można powiedzieć, że udało się, bo kiedy budowa się rozpocznie będzie można powiedzieć, że klamka zapadła i ten Kanał powstanie, i że problem, z którym Elbląg żyje od wielu dziesięcioleci, będzie rozwiązany. Elbląg powinien być portem uzupełniającym wobec portu gdańskiego i gdyńskiego, ale portem znaczącym i to z całą pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu. To jest główny cel
-zaznaczył Jarosław Kaczyński.
Jakie są inne cele? - Polska przez wiele lat żyła w sytuacji państwa niesuwerennego. Dzisiaj poprzez przekopanie Kanału pokazujemy ostatecznie, że także na tych ziemiach mamy pełną suwerenność, bo wiadomo kto kiedyś nie chciał się na to godzić – mówił Jarosław Kaczyński. - W ten sposób będziemy po prostu mogli robić to, co jest potrzebne Polsce, temu regionowi i nikt nie będzie w stanie nam w tym przeszkodzić. To bardzo ważne dla takiego ostatecznego odrzucenia pozostałości tego, co było sytuacją z punktu widzenia dużego europejskiego narodu całkowicie nie do przyjęcia, sytuacją, która trwała przez kilka dziesięcioleci.
Głos podczas dzisiejszej uroczystości zabrał również poseł PiS Jerzy Wilk. - To jest bardzo ważny dzień dla Elbląga i dla wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Czekaliśmy na to wiele lat. Pan premier Jarosław Kaczyński w 2006 r. podczas wyborów samorządowych podjął decyzję o budowie tego Kanału. Dzisiaj jest ten dzień, kiedy te prace się rozpoczynają. Wreszcie będziemy mieli dostęp do morza i do wszystkich portów położonych nad Morzem Bałtyckim – mówił. - Dzięki temu jest szansa na rozwój i portu w Elblągu, ale także wszystkich portów położonych nad Zalewem Wiślanym.
Rozpoczęcia inwestycji nie mogli się doczekać m. in. mieszkańcy Gminy Sztutowo. - Dla Gminy Sztutowo, dla Mierzei Wiślanej, całego basenu Zalewu Wiślanego to jest moment epokowy, na który czekaliśmy od kilkuset lat, bo plany Przekopu Mierzei Wiślanej zaczynają się w okolicach XII wieku – mówił Wójt Gminy Sztutowo Jakub Farinade. - To jest ten moment, w którym ten symboliczny Nowy Świat z tej deklaracji staje się ciałem, czyli wchodzimy w okres realizacji. Dla mnie jest to epokowe wydarzenie. Za kilka lat wszystko tu się zmieni.
Na jakie zmiany liczy Wójt Gminy Sztutowo? - Zmiany nastąpią po pierwsze pod względem turystycznym. Piękny obiekt, pięknie zaprojektowany. Możliwość zwiedzania będzie generowała zwiększoną liczbę turystów, a to z kolei będzie generowało do budżetu Gminy, Skarby Państwa odpowiednie przychody. Mieszkańcy będą mogli się bogacić. Będzie powstawało bardziej dynamicznie zaplecze turystyczne – wymieniał Jakub Farinade. - Po drugie są korzyści transportowe związane z żeglugą śródlądową.
W uroczystości nie wziął udział Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Jestem zwolennikiem Przekopu. Co to za port, do którego nie można wpłynąć. To musi być na normalnych zasadach. (…) Nie zostałem zaproszony na dzisiejsze spotkanie, więc trudno, żebym gdzieś jechał bez zaproszenia. Fajerwerków już było wiele. Tam stoi pomnik łopaty od iluś lat. Na dzisiaj nie słyszałem, żeby był znany wykonawca. Najpierw musi się odbyć przetarg. Dopiero, jak jest wbicie łopaty po wyborze wykonawcy to wiem, że robota rusza. Dzisiaj uważam, że jest to przedwczesna akcja, bo też już mam na Szpital przyznane pieniądze, ale nie mam wykonawcy, więc nie robię fajerwerków
– stwierdził Witold Wróblewski.