Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elastyczny czas pracy przy ciąży z powikłaniami. Pracodawca nie może odmówić

02.07.2018, 07:49:00
Elastyczny czas pracy przy ciąży z powikłaniami. Pracodawca nie może odmówić
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. pixabay.com)
Kobieta w ciąży powikłanej może złożyć wniosek o elastyczny czas pracy, a pracodawca nie może jej odmówić.
 
Nowe przepisy mają ułatwić rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z opieką nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Wprowadziła je ustawa z 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. poz. 1076).
 
Ustawa wprowadza zmiany w kodeksie pracy, zgodnie z którymi z telepracy będą mogli skorzystać rodzice dziecka :
 
- posiadającego zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” - dokument ten potwierdza występowanie u dziecka ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie jego rozwoju lub w trakcie porodu;
- dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
- posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
 
Jeśli taki pracownik złoży wniosek o telepracę (w postaci papierowej lub elektronicznej), nie będzie wtedy obowiązywać zawarte u pracodawcy porozumienie określające warunki stosowania telepracy czy też zapisy regulaminu pracy w tej sprawie.
 
Rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali także możliwość skorzystania z elastycznego czasu pracy, czyli mogą wykonywać swoje obowiązki w przerywanym, ruchomym lub indywidualnym czasie pracy. Dokładnie mają do nich prawo te same osoby, które mogą skorzystać z telepracy, ponadto na elastyczny czas pracy mogą przejść rodzice dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej z tej opcji może skorzystać także małżonek rodzica.
 
Zarówno w przypadku telepracy, jak i elastycznego czasu pracy pracodawca nie może odmówić uwzględnienia wniosku pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy pracodawca musi poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.
 
Więcej na gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.