Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

14 Maja, Środa, Maciej, Bonifacy, Dobieslaw

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kiedy statek Jantar dopłynie do Elbląga?

14.05.2025, 18:50:00
Kiedy statek Jantar dopłynie do Elbląga?

Elblążanie w ubiegłym roku zdecydowali o zakupie z budżetu obywatelskiego statku Jantar, wybudowanego ponad 130 lat temu w stoczni Ferdynanda Schichaua. Sprawdzamy, kiedy jednostka powróci do Elbląga i czy jest pomysł na jej wykorzystanie.

 

 

 

Zakup statku pasażerskiego Jantar to jeden ze zwycięskich wniosków budżetu obywatelskiego 2024 - pomysł zdobył głosy 418 mieszkańców. Jednostka powstała w 1892 roku w stoczni Ferdynanda Schichaua i jest obecnie najstarszym śródlądowym statkiem pasażerskim w Polsce. - Jego obecny właściciel zadeklarował chęć sprzedaży statku miastu Elbląg. Statek będzie atrakcją turystyczną Elbląga, którą będziemy się szczycić w Polsce i na całym świecie. Projekt nie będzie generował dalszych nakładów dla miasta, ze względu na przekazanie go do użytkowania wybranej przez miasto organizacji - czytamy we wniosku złożonym do BO.

 

 


Obecnie Jantar cumuje w Bydgoszczy. Sprawdzamy, kiedy trafi do Elbląga i ile ta atrakcja będzie kosztowała miasto. Zapytaliśmy biuro prasowe magistratu również o to, kto będzie administratorem jednostki, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana i na jaką kwotę szacowane jest jej roczne utrzymanie. Na razie tylko na część z tych pytań poznaliśmy odpowiedź.

 

 

 

Zakupu statku dokona Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Cena statku to 307 tys., jego roczny koszt utrzymania nie jest na ten moment znany. Operator statku zostanie prawdopodobnie wyłoniony w drodze konkursu. MA-H wspólnie z miastem zadecyduje o lokalizacji statku po jego przypłynięciu. W związku z sytuacją hydrologiczną na Wiśle czekamy na odpowiednie warunki, aby statek mógł przypłynąć do Elbląga

- informuje Biuro Prezydenta Miasta.

 

 

 

Warto dodać, że statek Jantar ma naprawdę ciekawą historię. Powstał, jako statek holowniczo-transportowy dla firmy armatorskiej w 1892 roku i otrzymał nazwę Martha. Początkowo eksploatowany był głównie na wodach Kanału Elbląskiego. W 1911 r. Martha znalazła się w spisie jednostek przeznaczonych do mobilizacji na wypadek działań wojennych, jako miejsce stacjonowania przeznaczono Grudziądz. Około 1925 r. statek stał się własnością Otto Gottschalka i jego syna Alberta z Dzierzgonki nad jeziorem Druzno. W marcu 1945 r. odnaleziony w szuwarach jeziora.

 

 

 

Nieuszkodzoną jednostkę przejął Państwowy Zarząd Wodny w Elblągu i zmienił jej nazwę na Błażej. W lipcu tego samego roku statek skierowano na remont do Stoczni Nr 17 w Elblągu. W 1954 r. Błażeja przekazano do Rejonu Dróg Wodnych w Bydgoszczy, co nastąpiło w maju 1955 r. W RDW przepracował jeszcze cztery lata, po tym czasie statek przekazano Technikum Budowlanemu w Poznaniu. Pod nową nazwą Jantar rozpoczął w 1963 r. rejsy szkoleniowo-turystyczne z młodzieżą szkolną po Jeziorze Ślesińskim, Gopło oraz Warcie. W 1964 r. Mostostal z Poznania podarował silnik typu Škoda. W 1981 r. wycofany i oddany na złom. Statkiem zainteresowała się Spółdzielnia Surowców Wtórnych Surmet z Poznania, odremontowany woził pracowników spółdzielni na wycieczki. Stacjonował przy śluzie nr 2 w Pątnowie nad kanałem Ślesińskim. Aktualnie jego portem macierzystym jest Bydgoszcz (źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku).

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2025 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.