Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Marca, Środa, Aleksandra, Klaudia, Anatol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Piątek trzynastego to idealny termin na... ślub?

17.04.2018, 08:36:00
Piątek trzynastego to idealny termin na... ślub?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Można nie wierzyć we wróżby, przesądy i zabobony. Ale wielu z nas w piątek trzynastego pomyśli, choć przez chwilę, czy aby nie powinni uważać tego dnia nieco bardziej niż zwykle. W elbląskim Urzędzie Stanu Cywilnego nie brakuje chętnych, którzy ochoczo rezerwują tę datę, aby w ten dzień zawrzeć związek małżeński.


Piątek trzynastego jest uznawany  w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych za przynoszący niepowodzenia dzień. Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.


Historia "piątku trzynastego" sięga XIV wieku, a dokładniej w dzień 13 października 1307 roku, kiedy aresztowano średniowieczny zakon rycerski Templariuszy, nieprawdziwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV. Władca oskarżył zakon m.in. o herezję, sodomę i bałwochwalstwo, co nie było prawdą - król był ogromnie zadłużony u zgromadzenia zakonnego i chciał jedynie pozbyć się swoich wierzycieli.


Według tej teorii ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później - jak można się domyślić - obaj nie żyli.


Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.


Po dziś dzień niektórzy boją się czarnych kotów przechodzących przez ulicę czy rozsypanej soli na podłodze. Jednak nie brakuje jednak i tych, którzy w ten dzień postanawiają zawrzeć związek małżeński.

 

Jeszcze kilka lat temu dużo par omijało ten dzień, bo bali się tej daty. Teraz spokojniej podchodzą do tego dnia i nie są już tak przesądni, częściej wybierają tę datę jako termin ślubu. Aktualnie chyba już rzadziej wierzy się w przesądy

- stwierdza  Bożena Materka, pracownik Urzędu Stanu Cywilnego.


Dla jednych pechowy dzień pełen przykrych niespodzianek, dla drugich - szczęśliwy i bezproblemowy. Data piątek trzynastego w ciągu jednego roku może przypaść co najmniej 1 raz (maksymalnie 3 razy).


W tym roku "pechowy" piątek mamy już za sobą, drugi natomiast przypada na 13 lipca.

 

Justyna Grzesiowska

 

KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.