Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Lutego, Poniedziałek, Konstancja, Maksym, Bernadeta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"To kpina". Podwyżki nie wzbudzają entuzjazmu nauczycieli?

05.04.2018, 14:50:00
"To kpina". Podwyżki nie wzbudzają entuzjazmu nauczycieli?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Pani minister Zalewska przyznaje sobie ponad 75 tys. zł nagrody, a nauczycielom podwyżki, które są kpiną - mówi Gerhard Przybylski, prezes elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podobnego zdania wydaje się być wielu związkowców i nauczycieli. Niektórzy wprost podniesione im 1 kwietnia pensje nazywają primaaprilisowym żartem.

Drażni mnie, gdy słyszę, że nauczyciele to i tak dużo zarabiają, bo przecież mają tyle wolnego. Mamy ciężką i niskopłatną pracę. Głośno ostatnio było o tym, że nawet sprzedawcy w marketach są już lepiej wynagradzani. Może bym się nawet ucieszyła z tej, bo w naszej sytuacji każda złotówka więcej to jest coś, ale forma, w jakiej to przedstawia ministerstwo to już przesada

- mówi nauczycielka z jednej z elbląskich szkół.

1 kwietnia średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o od 147 zł do 271 zł, czyli o 5,35 procent. To jednak dopiero początek informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ciągu trzech lat pensje nauczycieli wzrosną o ok. 15,8 proc. Kolejne etapy podwyższania płac zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r.

Na razie, jak podaje ministerstwo, od 1 kwietnia br. średnie wynagrodzenia nauczycieli kształtuje się w następujący sposób:

nauczyciel stażysta – 2 900,20 zł (co stanowi wzrost o 147,28 zł),
nauczyciel kontraktowy – 3 219,22 zł (co stanowi wzrost o 163,48 zł),
nauczyciel mianowany – 4 176,29 zł (co stanowi wzrost o 212,09 zł),
nauczyciel dyplomowany – 5 336,37 zł (co stanowi wzrost o 271 zł).

MEN hojnie obdarował nauczycieli? Trochę inaczej widzi to Związek Nauczycielstwa Polskiego, który już na etapie rozporządzenia protestował przeciw zaproponowanym przez ministerstwo stawkom.

Przez ostanie kilka lat nie dokonano jakichkolwiek podwyżek wynagrodzeń nauczycielskich, dlatego zdaniem ZNP, zaproponowany wzrost wynagrodzenia zasadniczego, a zwłaszcza sposób jego finansowania ze zlikwidowanych składników wynagrodzenia nauczycieli, ograniczonych etatów, wydłużenia ścieżki awansu zawodowego, uwłacza godności zawodu nauczyciela

- przekonuje ZNP.

Związek wskazuje również m.in. na fakt, że podwyżka o ok. 5 proc. od 1 kwietnia br. nie przewiduje wyrównania od 1 stycznia. Dlatego w skali całego roku wzrost wynagrodzeń wyniesie 3,75 proc. Biorąc pod uwagę inflację – podwyżka wyniesie tylko 1,45 proc. Co dodaje, że minister edukacji, informując o podpisaniu rozporządzenia ws. minimalnych pensji, na stronie internetowej ministerstwa zamiast płacy minimalnej podała średnie wynagrodzenia (to wynagrodzenie to konstrukcja wirtualna).

Podawane przez ZNP stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego od 1 kwietnia w poszczególnych grupach nauczycieli kształtują się tak:

stażysta – 2 417 zł brutto, czyli o 123 zł więcej niż obecnie
kontraktowy – 2 487, czyli o 126 zł więcej
mianowany – 2 824, czyli o 143 zł więcej
dyplomowany – 3 317, czyli o 168 zł więcej
 

To jest traktowanie ludzi, którzy mają kształcić przyszłość narodu. To wstyd. Wszędzie naokoło słyszy się, że ci nauczyciele to jedyna grupa, która dostaje podwyżki, że nie wiadomo, ile zarabiają, a jeszcze grymaszą. Tymczasem te średnie płace podawane przez MEN nijak mają się do tego, co rzeczywiście zarabiają nauczyciele. Do ministerialnej średniej wliczone są wszelkie dodatki, nagrody wojewody, prezydenta, czy też wynagrodzenie z okazji odejścia na emeryturę, przeciętny nauczyciela albo niewiele z tego zobaczy na swoim kocie, albo nic. Życzyłbym wszystkim nauczycielom, żeby zarabiali tyle, ile podaje MEN, ale tak nie jest

- przekonuje Gerhard Przybylski.

Nauczyciele nie ukrywają rozgoryczenia i przekonują, że ich podwyżki w porównaniu z nagrodami, które przyznał sobie rząd, w tym również nagrodą minister edukacji Anny Zalewskiej są po prostu śmieszne.

Nie widzimy już możliwości dalszych rozmów, porozumienia się z minister Zalewską. Ona już nam zaproponowała wynagrodzenia nauczycielom, a sobie przyznała premię. To dla nauczycieli policzek. Ja chciałbym, aby każdy z nich przynajmniej raz w życiu dostał taką nagrodę, za rzeczywiście ciężką pracę, dodaje prezes elbląskiego ZNP.
 

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.