Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

20 Marca, Środa, Aleksandra, Klaudia, Anatol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Miasta walczą z chorobami zakaźnymi. Oto, jak samorządy zastępują Ministerstwo Zdrowia

05.04.2018, 14:49:00
Miasta walczą z chorobami zakaźnymi. Oto, jak samorządy zastępują Ministerstwo Zdrowia
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Miasta walczą z chorobami zakaźnymi. Fundują szczepienia na meningokoki i pneumokoki, grypę dla seniorów czy HPV dla nastolatek.
 

W kieleckim szpitalu wojewódzkim w tym roku na sepsę wywołaną przez meningokoki i pneumokoki zmarło dwoje dzieci. Od początku roku do placówki trafiła już siódemka z zatruciem organizmu, niektóre w tak ciężkim stanie, że zostały skierowane na oddział intensywnej terapii. Zdaniem lekarzy tak źle jeszcze nie było. W efekcie Kielce postanowiły poszerzyć na własną rękę kalendarz darmowych szczepień, uzupełniając go o meningokoki typu B dla dzieci do drugiego roku życia (te na typ A miasto już refunduje od 2008 r.). Projekt uchwały ma być przedstawiony na posiedzeniu Rady Miasta w kwietniu.


Kielce planują wydać na ten cel 1,2 mln zł. Już teraz na szczepienia, których nie finansuje resort zdrowia, wykłada co roku 2,5 mln zł. Z tych pieniędzy finansuje profilaktykę w zakresie grypy dla osób po 55. roku życia, ospy, wirusa brodawczaka ludzkiego HPV dla nastolatek (mającą zapobiegać rakowi szyjki macicy). Kielce były też pierwszym samorządem, który z własnego budżetu zapłacił za szczepienia przeciw pneumokokom. Po wprowadzeniu w zeszłym roku finansowania w tym zakresie przez resort zdrowia miasto kontynuuje program dla dzieci, które nie załapały się na darmowe preparaty.


Zdaniem prezydenta Kielc takie działania się opłacają. Po 10 latach szczepienia na pneumokoki miastu udało się niemal wyeliminować ciężkie choroby wywoływane przez nie u dzieci.


Program profilaktyki chce też rozszerzyć Olsztyn. Teraz płaci za szczepienia na grypę osób powyżej 70. roku życia i przeciwko pneumokokom. W tym roku wyda na to 250 tys. zł wobec 135 tys. rok wcześniej. Od grudnia miasto będzie też realizować szczepienia przeciwko HPV. Będą finansowane ze wsparciem środków unijnych.


Katowice wydadzą w tym roku 600 tys. zł na profilaktykę w zakresie grypy, zakażeń wirusem brodawczaka oraz pneumokokowych wśród dzieci do lat pięciu.


Gdańsk od 2006 r. finansuje szczepienia przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej. Corocznie przeznacza na to 180 tys. zł. Dodatkowych szczepień jednak nie będzie. – Miasto nie może brać na barki ciężaru wszystkich procedur medycznych, wyręczając NFZ. To kompetencja budżetu centralnego i nie można zrzucać kolejnych zadań samorządom bez finansowania – wyjaśnia Piotr Kowalczuk, wiceprezydent miasta.


Wrocław przyznaje, że od czasu wprowadzenia do obowiązkowego kalendarza szczepień przeciw pneumokokom oraz programu „Rodzina 500 plus” nie pokrywa kosztów związanych z profilaktyką przeciw pneumokokom, meningokokom i rotawirusom. Ciągle jednak płaci za szczepienia przeciw wirusowi HPV – co roku 400 tys. zł. Dotychczas zaszczepiono ok. 13 tys. 13-latek.


– Program będzie realizowany do czasu wprowadzenia tych szczepień do kalendarza obowiązkowych – zapewnia Maja Wysocka z wrocławskiego ratusza. Dla dorosłych realizowany jest z budżetu samorządu program przeciwko grypie. Co roku szczepieniami objętych jest ok. 5 tys. osób w wieku 65+. W 2017 r. miasto przeznaczyło na to 170 tys. zł.


Warszawa nie zakłada finansowania innych szczepień oprócz tych, które już dotuje. Wśród nich są te przeciwko grypie dla mieszkańców od 65. roku życia, na które jest przeznaczane co roku 2,4 mln zł, oraz przeciwko zakażeniom pneumokokami, na które z budżetu samorządu idzie 1,4 mln zł.

 

Więcej na gazetaprawna.pl

 

 

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.