Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Stycznia, Piątek, Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Prawica chce zdelegalizować Partię Razem. Każda lewica jest podejrzana

13.03.2018, 10:14:00
Prawica chce zdelegalizować Partię Razem. Każda lewica jest podejrzana

Jarosław Gowin nie lubi socjalu, chyba że trafia on do prawicowych polityków, którym nie starcza do pierwszego. Dlatego młodzieżówka jego partii chce delegalizacji Partii Razem. Prokuratura Ziobry sprawdza, czy Razem nie propaguje komunizmu. To absurd, równie dobrze mogliby zdelegalizować brytyjską Partię Pracy lub szwedzkich Socjaldemokratów, pisze Bartosz Kocejko w portalu OKO.press.pl.
 

Prokuratura Zbigniewa Ziobry sprawdza, czy Partia Razem nie propaguje komunizmu. To efekt doniesienia, jakie do tej instytucji złożyły Stowarzyszenie Koliber oraz młodzieżówka Partii Porozumienie Jarosława Gowina. Obie organizacje są znane z swoich konserwatywnych i skrajnie wolnorynkowych poglądów, więc ich walka z lewicą nie jest niczym zaskakującym. Nowością jest wykorzystanie do tego celu prokuratury.
 

Prawicowi działacze zareagowali w ten sposób na wniosek o delegalizację stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, bohaterów reportażu TVN o leśnych czcicielach Hitlera. Skoro bowiem jest w Polsce skrajna prawica, musi istnieć też jakaś skrajna lewica, którą dla symetrii – i obrony nadszarpniętej prawicowej godności – należy zdelegalizować. Pretekstem był tekst jednego z członków partii, który nazwał się komunistą i stwierdził – nie bez dobrych argumentów – że bez radykalnie wspólnotowych tradycji trudno wyobrazić sobie demokrację i że są one „bezpiecznikiem dla totalitaryzmu, również totalitaryzmu wycierającego sobie swoją zbrodniczą gębę czerwoną flagą”. Byłemu już członkowi partii chodziło raczej o angielskich lewelerów, a same poglądy komunistyczne w tym sensie nie są oczywiście w Polsce czymś nielegalnym (wg Art 13 Konstytucji zakazane jest odwoływanie się w programach partii do totalitarnych metod działania). Jednak dla polskiej prawicy wszystko co na lewo od niej jest podejrzane.
 

O los wniosku młodych prawicowców zapytał Prokuraturę Krajową poseł PiS Robert Warwas. Odpowiedział mu zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand: „Nadmieniam, że w piśmie z dnia 23 stycznia 2018 r. pochodzącym od Stowarzyszenia Koliber i Stowarzyszenia Młoda Prawica, organizacje te domagały się ponadto podjęcia działań w celu skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności celów i działalności partii politycznej Partia Razem. W tym zakresie prowadzone są obecnie czynności w Biurze Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Krajowej”. Potwierdził to wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. „Prokuratura prowadzi postępowanie, które być może będzie zakończone wnioskiem o delegalizację Partii Razem z racji propagowania komunizmu” – oznajmił.
 

„To, że Prokuratura Krajowa zamiast odrzucić ten wniosek jako bezzasadny, w ogóle się tym zajmuje jest absurdalne” – mówi OKO.press Marcelina Zawisza, jedna z liderek Razem. „Nie mamy nic wspólnego z propagowaniem systemów totalitarnych”.
 

Przy okazji ustawy o IPN okazało się, że polski wymiar sprawiedliwości nie ogranicza się do granic naszego kraju i chce karać ludzi na całym świecie za ich słowa. Dlatego OKO.press sprawdza, kogo jeszcze – nie tylko w Polsce – można by zdelegalizować. Wyszło nam, że mniej więcej połowę europejskich partii politycznych.
 

Razem powstało w maju 2015 roku. Większość działaczy to osoby, dla których partia jest pierwszą organizacją polityczną, w którą się zaangażowali. Ale nie brakuje też osób z doświadczeniem w Partii Zieloni i Młodych Socjalistach. Razem łączy w sobie kilka nurtów, od socjaldemokracji, przez zieloną lewicę po demokratyczny socjalizm.
 

Taki szerszy ideologicznie lewicowy ruch nie jest niczym niezwykłym w europejskiej polityce – podobny charakter np. Podemos, jedna z największych partii w Hiszpanii. Lista takich partii mogłaby być długa, w istocie należałoby zdelegalizować sporą część Europarlamentu. Ale żeby się nie rozpisywać, znaleźliśmy dwóch pierwszorzędnych kandydatów. Mamy nadzieję, że nasza sugestia przyda się Jarosławowi Gowinowi i Zbigniewowi Ziobrze.

Ktoś w końcu musi obronić Europę przed bolszewizmem, sama jest już tak zepsuta, słaba i pozbawiona chrześcijańskich wartości, że trzeba jej pomóc.


- Brytyjska Partia Pracy, zwłaszcza odkąd stery objął w niej Jeremy Corbyn. Laburzyści chcą wyższych podatków dla najbogatszych oraz podniesienia podatku korporacyjnego. Chcą też nacjonalizacji niektórych usług publicznych (Margaret Thatcher sprywatyzowała nawet wodociągi) oraz szybszej budowy mieszkań komunalnych. Planują wprowadzić bezpłatne posiłki dla dzieci w szkołach oraz bezpłatne żłobki i przedszkola. Labour Party cieszy się poparciem ok. 42 proc. Brytyjczyków, ostatnio często wygrywa w sondażach z Partią Konserwatywną. Corbyn chętnie odwołuje się do tradycyjnej lewicowej symboliki, konwencja Laburzystów zakończyła się ostatnio wspólnym wykonaniem partyjnego hymnu The Red Flag („Czerwony Sztandar”).

- Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza. Rządzi Szwecją w koalicji z Zielonymi. Zresztą na przestrzeni ostatniego stulecia partia rządziła tym państwem przez 81 lat. Socjaldemokraci wygrali wybory w 2014 roku i zabrali się do odkręcania polityki „nieodpowiedzialnej obniżki podatków” prowadzonej przez wcześniejszy centroprawicowy rząd – podnieśli więc podatki dla najbogatszych, podnieśli również zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki chorobowe oraz rodzinne. Powołali też do życia komisję na rzecz równego dostępu do opieki zdrowotnej, bo choć szwedzkie społeczeństwo jest jednym z najbardziej egalitarnych na świecie, rządząca lewica na tym nie poprzestaje – Szwecja wygrywa w stworzonym przez Oxfam rankingu krajów, które robią najwięcej by przeciwdziałać nierównościom (Polska jest 35, między Kostaryką a Urugwajem). Po czterech latach rządów Socjaldemokraci wciąż są najpopularniejszą partią w Szwecji, choć daleko im do poparcia z lat 60 i 70. (wygrywali wówczas wybory nawet ponad 50-procentową większością). Ostatnio stracili parę punktów poparcia, nieco zyskała za to bardziej lewicowa od nich Partia Lewicy (8 proc. poparcia).

 

To tylko dwóch najbardziej oczywistych kandydatów do delegalizacji. Prokuratura Ziobry nie powinna się zresztą ograniczać wyłącznie do lewicy.
 

Więcej na: OKO.press.pl.

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.