Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Stycznia, Piątek, Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Wyższe wykształcenie nie gwarantuje zatrudnienia. Zobacz jaki fach daje największe szanse na pracę

10.03.2018, 14:00:00
Elbląg: Wyższe wykształcenie nie gwarantuje zatrudnienia. Zobacz jaki fach daje największe szanse na pracę

Filozofom czy historykom ciężko w tym roku będzie znaleźć pracę.Takiego problemu nie powinny mieć osoby, które mają konkretny fach w ręku. Jak wynika z tegorocznej prognozy to właśnie na budowlańców, kucharzy czy elektryków jest największe zapotrzebowanie na elbląskim rynku pracy.

"Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr na 2018 rok dla Elbląga nie pozostawia złudzeń, ukończenie studiów humanistycznych nie gwarantuje zatrudnienia w naszym mieście. W cenie natomiast jest konkretny fach w ręku. Ta sytuacja zresztą powtarza się po raz kolejny. Tym razem jednak lista zawodów deficytowych jest jeszcze dłuższa. Fryzjer, kucharz, kierowca autobusów, ślusarz, spawacz, mechanik pojazdów samochodowych, czy lakiernik to tylko kilka z 41 zawodów, w których fachowcy nie powinni mieć w tym roku ze znalezieniem pracy.

W tym roku ta grupa zawodów, gdzie pracodawcy mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników, jest większa. Dotyczy to głównie branż: transportowej, budowlanej, gastronomicznej i usługowej. Tutaj o wykwalifikowanych ludzi jest najtrudniej. Przy tworzeniu tej listy biorą udział pracownicy elbląskiego urzędu pracy, wspólnie z pracownikami urzędu pracy wojewódzkiego, agencji, więc odpowiada ona rzeczywistej sytuacji na rynku pracy. Należy jednak pamiętać, że barometr to jest krótkotrwała, bo tylko jednoroczna prognozna

- mówi Katarzyna Piasecka, kierownik działu pośrednictwa i poradnictwa zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

Jak się okazuje, elbląscy pracodawcy mając problemy ze znalezieniem fachowców na lokalnym rynku pracy, coraz częściej sięgają po pracowników spoza Polski.

Pracodawcom już od jakiegoś czasu jest trudno znaleźć ludzi do pracy. Widzimy rosnące zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców, co oczywiście jest związane z tym, że brakuje rąk do pracy wśród naszych bezrobotnych. W tej chwili mamy zarejestrowanych 450 cudzoziemców. Nie są to tylko osoby, które pracują na rynku elbląskim, oni mogą pracować również w innych miejscach, to zależy od tego, gdzie działa pracodawca, który ich rejestruje. Jest ich więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, choć ta różnica nie jest duża

- dodaje Piasecka.

Barometr oprócz zawodów deficytowych wskazuje również te zrównoważone i nadwyżkowe. Lista tych pierwszych w Elblągu jest całkiem długa. Znajdziemy na niej między innymi: agentów ubezpieczeniowych, animatorów kultury i organizatorów imprez, architektów, dentystów, geodetów i kartografów, grafików komputerowych, chemików, listonoszy, lekarzy oraz nauczycieli języków obcych i lektorów.

O wiele mniej jest zawodów nadwyżkowych, czyli tych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców. Takie problemy mogą mieć osoby po studiach humanistycznych, pedagogicznych, a także ekonomicznych.

Barometr zawodów 2018 dla Elbląga

Najbardziej poszukiwani są:

administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, farmaceuci , fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy, budowy, kosmetyczki, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy, magazynierzy , mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy maszyn i urządzeń, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, piekarze, pracownicy przetwórstwa metali, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, robotnicy obróbki drewna i stolarze, robotnicy obróbki skóry, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, szefowie kuchni, ślusarze, tapicerzy.

Na przeciwległym biegunie znajdują się:

ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, inżynierowie inżynierii środowiska, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.