Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

4 Maja, Sobota, Maria, Nina, Aleksander

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Sprawa jest wstydliwa, co nie znaczy, że należy ją "zamiatać pod dywan""

23.01.2018, 09:34:00
"Sprawa jest wstydliwa, co nie znaczy, że należy ją "zamiatać pod dywan""
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. Adrian Sajko)
Dlaczego, gdy pojawiają się pierwsze objawy wszawicy w szkole nie zawsze mówi się o tym głośno?
 
Radna Maria Kosecka złożyła wniosek do Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego w sprawie profilaktyki zapobiegającej wszawicy.
 
Wydawałoby się, że w obecnych czasach nie powinniśmy obawiać się ataku ludzkich pasożytów, jednak problem istnieje i dane są zatrważające. Nie wolno sprawy bagatelizować i należy reagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawa jest wstydliwa, co nie znaczy, że należy ją "zamiatać pod dywan"
 
– mówiła.
 
Wszy pasożytują na głowie, ale  mogą także rozprzestrzenić się na całe ciało. Są często niewidoczne dla oka, gdyż osiągają długość od 2 do 4,5 mm.
 
Utarło się przekonanie, że wszy pojawiają się u osób ubogich i zaniedbanych, zapominając, że są to żyjątka, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. Wszy potrafią skakać, co ułatwia im przedostawanie się, a samice składają ok 100 jaj.
 
- Coraz częściej docierają informacje o pojawiających się w placówkach oświatowych przypadkach wszawicy wśród dzieci – zaznaczyła radna. - Od 9 lat wszawica nie jest uznawana za chorobę zakaźną, ponieważ w Polsce nie występują niebezpieczne choroby zakaźne przenoszone przez wszy. Natomiast wszawica była i jest, pytanie, czy będzie.
 
Co zdaniem Marii Koseckiej należałoby robić? - Rozwiązaniem problemu mogłoby być sprawdzanie głów dzieci przez szkolne pielęgniarki, jednak część rodziców nie tylko nie zawiadamia szkoły o tym, że dziecko cierpi na tę dolegliwość, ale w niektórych przypadkach dochodzi nawet do sytuacji, że nie wyrażają zgody na takie kontrole – podkreślała.
 
Ale nie kończy to tematu.
 
Według informacji rzecznika praw dziecka oraz Sanepidu taka zgoda nie jest potrzebna. Ważne jest, aby placówki oświatowe zaczęły znowu sprawdzać dzieci, lecz by robiły to w warunkach poszanowania praw dzieci
 
– podkreśliła Maria Kosecka.
 
Radna zawnioskowała o opracowanie niezbędnych procedur, a także zastosowanie okresowej kontroli dzieci i młodzieży w elbląskich placówkach oświatowych.
 
 
 

Kamila Jabłonowska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.