Wakacje to czas relaksu, wypoczynku, zabawy, wyjazdów i podróży. Do nadmorskich gmin powiatu nowodworskiego na letni wypoczynek przyjeżdżają turyści z różnych stron kraju i spoza jego granic. Aby pobyt na Mierzei Wiślanej upłynął on pod znakiem bezpieczeństwa i spokoju, policjanci przypominają zarówno wczasowiczom, jaki i mieszkańcom podstawowe zasady bezpieczeństwa i unikania zagrożeń.
BĄDŹMY OSTROŻNI W KONTAKTACH Z NIEZNAJOMYMI
- Nie opowiadajmy nowo poznanym ludziom zbyt wielu szczegółów o sobie, adresie swojego zamieszkania czy pobytu, cennym sprzęcie czy zasobności portfela, a w szczególności przestrzeżmy przed takimi zachowaniami nasze dzieci.
- Wyczulmy nasze pociechy na potrzebę szybkiego informowania rodziców czy opiekunów o ewentualnych zaczepkach przez nieznajome osoby, a w razie niepokoju – poinformujmy o wszystkim Policję.
- Czas wakacji to okres intensywnego werbunku prowadzonego przez sekty. Nie opowiadajmy nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach i zachowajmy ograniczone zaufanie aby nasza szczerość i wylewność nie została wykorzystana i zmanipulowana przez osoby o nieuczciwych intencjach.
INFORMUJMY GDZIE JESTEŚMY
- Wyjeżdżając lub wychodząc z domu - pozostawmy informację, gdzie i z kim będziemy spędzać czas, zostawmy numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umówmy się z bliskimi na określone hasło, które wypowiedziane przez nas będzie oznaczało, że czujemy się zagrożeni i potrzebujemy natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa!
NIE ŚCIĄGAJMY NA SIEBIE UWAGI ZŁODZIEI
- Nie afiszujmy się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiemy, kto może nas obserwować. Podczas płacenia starajmy się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Przebywając na plaży, czy w wakacyjnym tłumie, uważajmy na swoją torbę, portfel, telefon. Dokładnie zapinajmy plecaki i torby i pozostawiajmy ich bez nadzoru. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli będąc na plaży chcesz wykąpać się w morzu - nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w takich miejscach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
POWIEDZMY „NIE !” ALKOHOLOWI I NARKOTYKOM
- Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Alkohol, narkotyki czy dopalacze zwiększają ryzyko tragicznych wydarzeń, osłabiają czujność i powodują, że w łatwiejszy sposób możemy paść ofiarą przestępstwa czy nieszczęśliwego wypadku. Nauczmy się być asertywnym! Nauczmy się odmawiać. PAMIĘTAJMY – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW CZY DOPALACZY!
- Reagujmy, gdy widzimy spożywających alkohol nastolatków czy inne demoralizujące zachowania osób niepełnoletnich. Poinformujmy o wszystkim policjantów. Być może w ten sposób zapobiegniemy tragicznym wydarzeniom z ich udziałem.
BĄDŹMY BEZPIECZNI W WODZIE
- Małe dzieci, nawet takie, które potrafią już pływać, mogą pozostawać w wodzie tylko przy stałej opiece osoby dorosłej. Niestety dla najmniejszych pociech nawet kilkucentymetrowa woda może stwarzać zagrożenie. Nad morzem woda jest szczególnie niebezpieczna. Nie chodzi o samą jej głębokość, ale o działanie fal, które z łatwością mogą znieść lub „przykryć” małe dziecko.
- Wypoczywajmy jedynie na plażach strzeżonych. Wprowadźmy i bezwzględnie wymagajmy od dzieci przestrzegania zasad zabawy nad wodą, takich jak np: zakaz samodzielnego wchodzenia do morza, zakaz samodzielnego oddalania się, zakaz samodzielnego pływania na materacach dmuchanych, itp.
PILNUJMY DZIECKA NA PLAŻY I W TŁUMIE
- Aby uchronić się przed wyjątkowo stresującą sytuacją, jaką jest zagubienie się dziecka, wprowadźmy pewne zasady postępowania. Powinny one dotyczyć nie tylko czasu podczas wakacji, ale również wyjść, na przykład do supermarketów, na miasto, czy wszelkich innych miejsc, gdzie dziecko może szybko się czymś zainteresować i oddalić w tłumie. Najlepszą zasadą jest ustalenie konieczności informowania rodzica o tym, że dziecko chce się oddalić. Jeżeli spacerujemy w tłumie ludzi warto też dziecko trzymać za rękę, ponieważ może się łatwo zgubić. Dodatkowe środki ostrożności to stosowanie na przykład odpowiednich ubrań. Jaskrawo, kolorowo i specyficznie ubrany maluch, będzie o wiele łatwiejszy do odnalezienia. Ponadto można zakupić specjalną opaskę, na której umieszcza się dane adresowe bądź numer telefonu do kontaktu.
- Wchodząc na plażę wyczulmy dziecko, aby w przypadku zagubienia się pod żadnym pozorem nie wchodziło do wody, jak również na wydmy i do lasu, a jeżeli jest taka możliwość zgłosiło się z prośbą o pomoc do ratownika.
POINFORMUJMY POLICJĘ GDY NATRAFIMY NA PRZEDMIOT PRZYPOMINAJĄCY NIEWYBUCH
Na terenie Mierzei Wiślanej możemy natrafić na przedmioty niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Mogą to być np. zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie, granaty złom z reszta kim materiałów wybuchowych. Pamiętajmy, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
- Znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy.
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego.
Telefon do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim to: 055 - 246 – 92 – 272 lub 112.
Informując Policję należy:
- precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
- określić co zostało znalezione, wygląd , ogólne gabaryty , ilość
- podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.