W okresie wakacyjnym, szczególnie w pogodne weekendy, policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu drogowego na trasach nowodworskiego powiatu. Prócz przybywających na Mierzeję Wiślaną turystów podróżujących autami osobowymi i autokarami, wśród uczestników ruchu drogowego nie zabraknie z całą pewnością motocyklistów, rowerzystów oraz poruszających się wzdłuż i w pobliżu ulic pieszych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg policjanci apelują o przestrzeganie przepisów drogowych, zachowanie szczególnej uwagi oraz zachowanie odpowiedzialności i zdrowego rozsądku w podróży.
Kierujący autami powinni mieć pamiętać, że odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich pasażerów i innych użytkowników dróg.
Policjanci przypominają aby nie wyjeżdżać w drogę sennym czy zmęczonym, gdyż siedzenie za kierownicą tylko spotęguje ten stan. Grozi to zaśnięciem za kierownicą, a to z kolei może zakończyć się niebezpiecznymi zdarzeniami drogowymi. Jeżeli kierowca poczuje w czasie podróży znużenie – najlepiej zatrzymać się na kilkanaście minut, zrobić sobie przerwę, a jeżeli jest taka możliwość uciąć sobie krótką, regeneracyjną drzemkę. Takie przerwy nieznacznie wydłużą czas podróży, ale z pewnością zmniejszą ryzyko wypadku. Postoje i przerwy w podróży należy robić w miejscach bezpiecznych, najlepiej na wyznaczonych parkingach.
Policjanci przypominają, aby przygotować pojazdy właściwie do podróży i przed wyjazdem sprawdzić hamulce, światła i ciśnienie w oponach. Równie istotne jest aby przewożony w samochodzie bagaż był tak rozmieszony, aby nie przesuwał się wewnątrz bagażnika i nie zasłaniał widoku kierowcy.
Kierowca i pasażerowie mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, a małe dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
Natężony ruch drogowy na trasie prowadzącej na Mierzeję Wiślaną w czasie słonecznych wakacyjnych weekendów to trudne do uniknięcia zjawisko. Kierowcy jadący w takim „korku” powinni wykazać się cierpliwością, zachować szczególną uwagę i obserwować poprzedzające ich pojazdy. W przypadku pojawienia się na drodze pojazdu uprzywilejowanego należy zjeżdżając lekko na pobocze ułatwić mu przejazd.
Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu. Nawet najmniejsza jego ilość w organizmie, prócz tego, że jest zabroniona kierującemu przez prawo, znacząco wpływa na trudności z koordynacją i wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, zawężone normalne pole widzenia, błędne ocenianie odległość i szybkości, z dostrzeganiem przedmiotów i ludzi na i przy drodze. Upośledzenie konkretnych funkcji i zmysłów organizmu kierowcy nie daje najmniejszej gwarancji bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.
Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści i rowerzyści to pełnoprawni użytkownicy dróg. Aby uchronić siebie i kierowców jednośladów od wypadków należy upewnić się, że można bezpiecznie wykonać manewr zmiany pasa i z wyprzedzeniem go sygnalizować, unikać gwałtownych zmian kierunków, zachować odpowiednią odległość (co najmniej 1 metr) przy wyprzedzaniu jednośladu.
Piesi poruszający się wzdłuż drogi, gdzie nie ma chodnika muszą korzystać z lewego pobocza. Gdy wzdłuż jezdni nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni, pamiętając o tym, żeby maszerować jak najbliżej jej lewej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Pieszy korzystający z drogi po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Rowerzysta lub pieszy wyposażony w odblask, kamizelkę odblaskową lub nawet latarkę jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 120 – 160 metrów, co za tym idzie – kierowca ma możliwość zredukować prędkość auta, bezpiecznie go ominąć lub w porę wyhamować.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg w trakcie sezonu letniego, policjanci apelują o odpowiedzialną uczestnictwo w ruchu drogowym. Brawura za kierownicą, brak wyobraźni i ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego nierzadko mogą kończyć się niebezpiecznymi zdarzeniami drogowymi. Mundurowi przypominają wszystkim użytkownikom dróg - bezpieczna podróż - to podróż zgodna z przepisami oraz zdrowym rozsądkiem.
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.