Większości elblążan oraz mieszkańców gmin nadzalewowych nie trzeba przekonywać co do tego, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest potrzebny. Dziś (10 czerwca) podczas konferencji naukowej zebrani w Ratuszu Staromiejskim eksperci i goście mogli porozmawiać o aspektach technicznych i środowiskowych budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję oraz przewidywany wpływ tej inwestycji na rozwój regionu Południowo-Wschodniego Bałtyku.
O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, w szczególności władze Elbląga. Podkreślają, że w ten sposób elbląski port i porty nadzalewowe będą miały szansę rozwoju, a cały region będzie atrakcyjniejszy dla turystów. O idei przekopu i o tym, czy projekt jest potrzebny rozmawiali dziś podczas konferencji naukowej w Ratuszu Staromiejskim zaproszeni goście i eksperci.
Koncepcja przekopu sięga daleko wstecz; jeszcze do lat. 40. XX wieku. Jednak dopiero rok 2007 przyniósł powstanie programu budowy kanału przez Mierzeję na lata 2008-2013. Po zmianie władzy projekt ten jednak nie doczekał się realizacji; zlecano zaś wykonanie szeregu badań oddziaływania na środowisko tej inwestycji - Szkoda, że 6 lat ciężkiej pracy naukowców, którzy opracowali dotychczasową dokumentację dla Urzędu Morskiego nie zakończyło procesu przygotowawczego inwestycji - mówi prezydent Elbląga, Jerzy Wilk. - W marcu br., wysłałem nawet w tej sprawie pismo do premiera Donalda Tuska i wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej. W odpowiedzi dowiedziałem się, że rząd chce przekopu Mierzei ale ministerstwo wraz z Urzędem Morskim w Gdyni rozpoczęło proces opracowywania nowego projektu programu wieloletniego dot. budowy przekopu, ponieważ poprzedni wygasł z końcem grudnia 2013 roku. Nowy termin inwestycji to lata 2015-2020. Oczywiście będą tu potrzebne kolejne badania środowiskowe.
Większość ekspertów i gości obecnych na dzisiejszej konferencji pozytywnie wypowiada się o przekopie wskazując, że najlepszą lokalizacją dla budowy kanału są Skowronki - To inwestycja ważna z punktu widzenia społecznego, ekonomicznego i politycznego, która przede wszystkim umożliwi niezakłócony rozwój portu w Elblągu - mówi prof. dr hab. inż. Eugeniusz Dembicki. - Wybudowaniem kanału zainteresowane jest szerokie spektrum przedsiębiorstw obejmujących przemysł stoczniowy, energetyczny, transport morski i śródlądowy, rybołówstwo, usługi turystyczne polskie i międzynarodowe.
Z dotychczasowych badań naukowych prowadzonych w rejonie planowanego kanału przez Mierzeję Wiślaną przeprowadzone m.in przez Instytut Morski w Gdańsku wynika, że przy abstrakcyjnym założeniu całorocznego otwarcia śluzy kanału zasolenie wodne wyniesie zaledwie 1 promil, co będzie miało znikomy wpływ na ekosystem Zalewu. - Także ewentualny urobek z prac czerpanych w dnie Zalewu Wiślanego nie będzie szkodliwy dla środowiska - dodaje prof. Dembicki.
Elbląski port jest jedynym portem w Unii Europejskiej, do którego swobodnego dostępu na razie nie mają jednostki unijne - Jedyny dostęp do portu prowadzi przez Cieśninę Pilawską. Budowa kanału pozwoli na swobodny dostęp do elbląskiego portu morskiego i znaczny wzrost przeładunku. Wpłynie to na ożywienie gospodarcze regionu i pozwoli na uniezależnienie się od napięć politycznych, które już raz skutkowały kilkuletnią blokadą żeglugi na Zalewie. Na to Elbląg nie może sobie ponownie pozwolić - kończy prezydent Wilk.
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.