fot. Adrian Sajko
Przekop Mierzei ma swoich zagorzałych zwolenników i równie zagorzałych przeciwników. Eksperci od lat wykonują kolejne badania, z których wynika, że budowa będzie korzystna dla Elbląga i okolic, a temat stał się najważniejszym hasłem wyborczym wszystkich opcji politycznych od 1989 roku.
Elbląg, jako miasto portowe przeżywał już czasy świetności. Miniony okres prosperity wciąż daje nadzieję zmartwionym degradacją miasta lokalnym patriotom, upatrują w nim też swej szansy politycy, którzy przed kolejnymi wyborami regularnie wracają do tematu.
Konferencja, która odbyła się wczoraj (25.07.) pod hasłem "Kanał przez Mierzeję-potrzebny i realny" nie przyniosła niestety żadnych konkretów. Stanowiła raczej résumé dotychczasowych działań na przestrzeni ćwierćwiecza, z podkreśleniem ostatnio reaktywowanego projektu.
Ostatnia uchwała leżąca u podstaw działań zmierzających do powstania przekopu przez Mierzeję wygasła 31.12.2013. - Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju cały czas było bardzo zaangażowane w prace i przygotowało projekt nowej uchwały - mówiła podczas wczorajszej konferencji prof. Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. - Możemy powiedzieć, że sukcesem jest to, że projekt nowej uchwały dotyczącej przekopu, udało się wpisać do wykazu planu pracy legislacyjnej Rządu. To świadczy o tym, że losy przekopu nie zostały zamknięte - kontynuowała podsekretarz stanu, ale na tym optymistyczna wizja się skończyła. - Nie oznacza to tego, że przed nami jest krótka droga. Ona nie będzie krótka. Ona może być dynamiczną, zrównoważoną drogą, która będzie związana z wysiłkiem polegającym na przygotowaniu bardzo dobrego materiału strategicznego dla projektu uchwały. Projektu uchwały, który z tą dokumentacją będzie również poddany pod decyzje Komisji Europejskich.
Z wypowiedzi podsekretarz stanu wynika, że błędy w projektach i brak pozytywnej opinii Komisji Europejskiej, to główne powody, dla których przekop Mierzei jest wciąż w sferze marzeń.
- Proszę zwrócić uwagę na to, że również w procedurze dużą rolę ma też Komisja Europejska. Komisja Europejska przesłała do poprzedniego programu szczegółowe uwagi. Będzie również jej decyzja bardzo ważna w kontekście przyjętego, mam nadzieję w przyszłości, nowego programu. Ze swojej strony mogę życzyć Państwu wytrwałości w działaniach, bo to jest bardzo ważne. To, co będę zawsze bardzo podkreślała, i to, co podkreślam, to jest wspólna praca wszystkich ludzi zaangażowanych.
Z wystąpień kolejnych prelegentów wynika, że teoretycznie wszystko jest już przeanalizowane pod każdym względem. Wiadomo, w którym miejscu przekop Mierzei jest najbardziej ekonomiczny, jakie mają być jego wymiary, o jakich parametrach jednostki będą mogły się po nim poruszać, a nawet jakie korzyści przyniesie Elblągowi, regionowi i Polsce. Nie wiadomo wciąż najważniejszego - kiedy i czy rozpoczną się prace oraz kiedy, realnie, kanał wpłynie na poprawę kondycji miasta i okolic.