Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

19 Czerwca, Środa, Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Mija pierwszy rok budowy drogi S7 z Elbląga do Gdańska. Jak wygląda postęp robót?

20.09.2016, 08:40:17
Mija pierwszy rok budowy drogi S7 z Elbląga do Gdańska. Jak wygląda postęp robót?
Tak od strony miasta wygląda obecnie przyszły węzeł Elbląg Zachód. Obok istniejąca dk nr 7 w kierunku Gdańska (fot. Rafał Kadłubowski)

Za około dwa lata pierwsi kierowcy powinni pojechać dwujezdniową, ekspresową „siódemką” z Elbląga do Gdańska. Budowa drogi S7 trwa już rok. Drogowcy wykonali do tej pory około 1/3 wszystkich robót. Słowo klucz przy budowie wartej 3,2 mld zł trasy, to „palowanie”. Aby można było rozpocząć realizację drogi, niezbędne jest wzmocnienie każdego metra kwadratowego podłoża na całej długości przyszłej S7.

Budowa liczącej ok. 40 km ekspresowej „siódemki” została podzielona na dwa odrębne kontrakty, dotyczące dwóch odcinków. Odcinek od Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego o długości 20,5 km, realizuje czeski Metrostav a.s. Natomiast fragmentem od Nowego Dworu Gdańskiego do Kazimierzowa o długości 19,1 km, zajmuje się Budimex SA. Umowy z wykonawcami zawarto 9 października 2015 r. Wartość pierwszego kontraktu (Koszwały – Nowy Dwór Gd.) to przeszło 1,642 mld zł, z kolei drugi (Nowy Dwór Gd. - Kazimierzowo) kosztować będzie 1.576 mld zł.

Ekspresówka z Gdańska do Elbląga będzie posiadać dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu i rezerwacją miejsca pod trzeci pas w każdym kierunku. Niewykluczone jednak, że na odcinku między Elblągiem a Nowym Dworem Gdańskim już teraz zrealizowany zostanie dodatkowy, trzeci pas. Wykonawca robót – firma Budimex zwróciła się do GDDKiA z propozycją jego budowy w ramach obecnego kontraktu. Takie rozwiązanie znacznie usprawniłoby ruch, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wówczas odcinek ten jest najbardziej obciążony turystami zmierzającymi na Mierzeję Wiślaną. Sprawa jest dość świeża i decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Na całej długości S7 Elbląg - Gdańsk przewidziano budowę dwóch miejsc obsługi podróżnych (MOP „Mała Holandia” i MOP „Mirówko”) oraz czterech węzłów drogowych: „Cedry Małe”, „Dworek”, „Żuławy Wschód” oraz węzeł „Elbląg – Zachód”.

Cały fragment ekspresowej trasy z Elbląga do Gdańska, przebiega na trudnych, słabonośnych gruntach na terenie Żuław. W związku z tym aż 1/3 wartości kontraktów (ponad 80 mln zł za kilometr drogi) pochłonie wzmocnienie podłoża.

Jest to jedyna budowa drogi w Polsce, na której przewidziano wzmocnienie każdego m2 podłoża, co oznacza około 1,4 mln m2 powierzchni do wzmocnienia. Projektant przewidział aż 10 typów wzmocnienia podłoża. Codziennie 15-17 palownic przez całą dobę wciska dreny, wykonuje pale przemieszczeniowe i kolumny żwirowo-betonowe. Jeżeli chodzi o nasz odcinek to obecnie 60% powierzchni drogi jest już wzmocniona

– mówi Kamil Czyżewski z firmy Budimex, która odpowiada za odcinek z Nowego Dworu Gdańskiego do Elbląga.

Sporym wyzwaniem dla obu wykonawców kontraktów jest logistyka i organizacja transportu materiałów i kruszyw. W przypadku odcinka Budimexu miesięcznie na plac budowy przywozi się ok. 800 tys. ton kruszyw (łącznie będzie ich 11 mln ton).

W ramach inwestycji od podstaw budowane są m.in. dwa nowe, blisko kilometrowe mosty na Wiśle w Kiezmarku (istniejący most zostanie zmodernizowany i przeznaczony dla ruchu lokalnego). Powstają także nowe przeprawy na rzece Nogat i kanale Linawa. W przypadku odcinka między Elblągiem a Nowym Dworem Gd. największym obiektem będzie trzynastoprzęsłowy most na Nogacie w Jazowej o długości blisko 600 m.

Płyta ustroju mostu jest realizowana metodą nasuwania podłużnego. Poszczególne segmenty ustroju są betonowane niezależnie w wytwórni za przyczółkiem, a następnie wciągane na podpory za pomocą belki dziobowej tzw. awenbeku. To rozwiązanie pozwala na budowę 28 m ustroju tygodniowo

- mówi Kamila Strachel, kierownik robót mostowych w firmie Budimex.

Łącznie przewidziano budowę 32 obiektów mostowych, w tym wiaduktu nad S7, który powstaje w miejscu obecnego skrzyżowania ul. Żuławskiej z obwodnicą Elbląga.

Cała trasa z Elbląg do Gdańska ma być oddana do ruchu do października 2018 r. Obecnie, jak zaznaczają jej wykonawcy, termin ten nie jest zagrożony. Co więcej prace, jak w przypadku odcinka Budimexu, wyprzedzają zakładany wcześniej harmonogram robót o blisko 10%.

W naszej galerii zdjęć pod artykułem przedstawiamy aktualny stan robót przy budowie trzech wybranych obiektów na całej trasie drogi S7. W kolejnościi są to: węzeł Elbląg Zachód, mosty nad Wisłą w Kiezmarku oraz mosty nad Nogatem w Jazowej.


Tak docelowo wyglądać będzie węzeł Elbląg Zachód, który połączy ul. Nowodworską z S7 (wizualizacja GDDKiA)

Rafał Kadłubowski


Artykuł pochodzi ze strony info.elblag.pl

Oceń tekst:

Ocen: 1Galeria / Budowa drogi S7 Elbląg - Gdańsk ( zdjęć 50 )
Dodano: 2016-09-20 | fot. Rafał Kadłubowski

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.