Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

18 Lutego, Poniedziałek, Konstancja, Maksym, Bernadeta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
Zaloguj się »

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Inwestycja usłana protestami. Budowa CH "Siódemka" kolejny raz odwlecze się w czasie

02.06.2016, 10:57:24
Inwestycja usłana protestami. Budowa CH "Siódemka" kolejny raz odwlecze się w czasie
Obecny wiadukt nad drogą S7 i przedłużeniu ul. Skrzydlatej, miałby stanowić podstawę do budowy węzła Lotnisko

Po 4 latach rozpatrywania sprawy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie po raz drugi wydała decyzję środowiskową dla realizacji węzła Elbląg Lotnisko na drodze S7. Powstanie tego obiektu to niezbędny warunek do rozpoczęcia budowy, planowanego od lat przy obwodnicy miasta, centrum handlowego "Siódemka". Mimo wydanej decyzji, wiadomo już jednak, że jego realizacja nie ruszy zbyt szybko. Do RDOŚ wpłynęło właśnie odwołanie, które złożyła jedna ze stron postępowania. Oznacza to, że sprawą po raz kolejny zajmie się Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, że inwestor centrum handlowego „Siódemka” przy ul. Akacjowej - firma Bridgehouse Developments, posiada wydane przez Miasto pozwolenie na jego budowę od 2010 r. Realizacja obiektu do tej pory jednak nie ruszyła. Inwestor rozpoczęcie budowy centrum, uzależnia od uzyskania zgody na bezpośrednie skomunikowanie obiektu z obwodnicą Elbląga. W tym celu powstał pomysł budowy węzła Lotnisko na bazie istniejącego wiaduktu nad S7 w przedłużeniu ulicy Skrzydlatej.

O zgodę na jego budowę inwestor stara się już od 6 lat. Bridgehouse co prawda uzyskał wstępną akceptację olsztyńskiego oddziału GDDKiA na budowę węzła, jednak nie jest w stanie porozumieć się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w tej sprawie. Efektem tego jest brak odpowiednich decyzji administracyjnych dla tej inwestycji. Pierwszą z nich jest prawomocna decyzja środowiskowa dla budowy węzła. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie od kilku lat prowadzi postępowanie w tej sprawie. Sprawa jest bowiem skomplikowana i wzbudza wiele kontrowersji.

Brytyjska spółka już raz – w styczniu 2012 roku, otrzymała od olsztyńskiej RDOŚ decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla swojej inwestycji. Została ona jednak zaskarżona przez strony postępowania, a więc firmy, które prowadzą działalność w sąsiedztwie planowanego węzła (Shell Polska Sp. z o.o. w Warszawie oraz REA Group Sp. z o.o. Sp. K. Nowe Pole). Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przekazał więc sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując m.in. na aspekt pogodzenia interesów stron postępowania.

Głównym punktem spornym jest kwestia przebiegu dróg dojazdowych do węzła Lotnisko. Wszystkie wykonane przez inwestora projekty, przewidywały likwidację obecnego zjazdu z S7 do MOP Nowa Holandia. Dojazd do kompleksu gastronomiczno - rekreacyjnego i stacji paliw, miałby odbywać się poprzez węzeł i zaczynać się tuż za mostem nad rzeką Elbląg. Na to nie zgadzają się przedsiębiorcy, którzy przygotowali własną koncepcję rozwiązań komunikacyjnych węzła Lotnisko. Zakłada ona, że obecny zjazd do MOP byłby zachowany i dałby się pogodzić z budową węzła.

Po ponad 4 latach ponownego badania sprawy i próby pogodzenia interesów wszystkich stron, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie 29 kwietnia ponownie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy węzła Lotnisko. Decyzja ta jest jednak identyczna do tej z 2012 r. Inwestor dostał wytyczne środowiskowe na budowę węzła w wariancie 1A (węzeł typu "karo" po północnej stronie S7, a po południowej typu "harfa"). Oznacza to konieczność zamknięcia obecnego wjazdu i wyjazdu z S7 do "Nowej Holandii". Zgodnie z tym wariantem dojazd do zajazdu oraz sąsiadującej z nim stacji paliw, możliwy byłby od nowej ul. Berylowej, tj. poprzez zjazd z S7 na projektowany węzeł.

Rozwiązanie takie podyktowane jest przepisami techniczno-budowlanymi. Przebudowa drogi zapewniająca bezpośredni wjazd i wyjazd z S7 do MOP Nowa Holandia, w obecnie funkcjonującym układzie, stanowiłaby zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, na co jednoznacznie wskazała GDDKiA oddział w Olsztynie. W postępowaniu w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach RDOŚ w Olsztynie ocenił jedynie inwestycję pod kątem jej oddziaływania na środowisko i na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie. Nie znaleziono przeszkód środowiskowych, uniemożliwiających realizację inwestycji w wariancie 1A

- informuje Agata Moździerz, p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Wydana przez RDOŚ decyzja, jest jedną z pierwszych, którą inwestor zobowiązany jest posiadać w toku postępowania inwestycyjnego. Nie przesądza ona o samej realizacji przedsięwzięcia. W następnej kolejności inwestor po opracowaniu szczegółowej dokumentacji projektowej realizacji węzła, musiałby uzyskać zgodę na jego budowę m.in. od GDDKiA.

Od wydanej pod koniec kwietnia przez RDOŚ decyzji środowiskowej, stronom postępowania przysługuje odwołanie. Jak udało nam się ustalić na chwilę obecną do olsztyńskiego RDOŚ wpłynął jeden protest, który 23 maja złożyła spółka REA Group. Niewykluczone, że wpłyną jeszcze kolejne, gdyż termin ich nadsyłania mija dopiero w czerwcu. Złożone odwołanie wraz z aktami sprawy zostanie ponownie przekazane do rozpatrzenia Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie. Ten zdecyduje o dalszych losach sprawy.

RK


Artykuł pochodzi ze strony info.elblag.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2019 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.