Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

7 Lipca, Czwartek, Cyryl, Metody, Estera

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Grillowanie na balkonie? „To szczyt buractwa!”

27.05.2016, 15:01:45
 Grillowanie na balkonie? „To szczyt buractwa!”

Sezon grillowy dopiero się rozpoczyna, a już niektórzy imprezowicze zdążyli poddenerwować swoich sąsiadów. Czy jest skuteczny sposób na tych, którzy nie liczą się z innymi?   

 
W Polsce przepisy prawne nie zakazują rozpalania grilla na balkonie, w domowym ogródku, czy też na działce. Niezależnie od miejsca, osoby urządzające grilla muszą liczyć się z prawami osób trzecich.  
 
- W miniony weekend sąsiad urządził grilla – opowiada 28-letnia Kamila z Elbląga. - Pogoda była dobra, więc impreza musiała być. Muzyka, głośne rozmowy, dym z grilla. Wiał wiatr i zawiewał ten dym w kierunku mojego mieszkania. Jak zwróciłam mu uwagę, powiedział, że jest u siebie. To szczyt buractwa!.
 
Spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą w swoich regulaminach wprowadzać zakazy dotyczące określonych zachowań, takich jak grillowanie na ich terenie. W takim przypadku administracja wspólnotowa jest odpowiednim miejscem do złożenia skargi i wyciągnięcia odpowiedzialności od uciążliwego sąsiada. Taka praktyka należy jednak do rzadkości.
 
Zdarza się, że dym buchający zza zabudowanego wysoko balkonu alarmuje sąsiadów, którzy wzywają straż pożarną w przekonaniu, że ratują mieszkanie przed pożarem.
 
Jeżeli grillowanie nie stwarza zagrożenia pożarowego nie należy wzywać straży pożarnej. Można w ten sposób narazić się na mandat z tytułu nieuzasadnionego wezwania w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.  
 
Jest jednak inny sposób na zbyt uciążliwy hałas i zadymienie. Jedno i drugie może być uznane za naruszenie art. 144 kodeksu cywilnego, dotyczącego immisji. 
 
Zgodnie z treścią art. 144 k.c. „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. 
 
Ochrony naszego prawa własności możemy domagać się również za pomocą art. 222 § 2 k.c., który przyznaje właścicielowi prawo do dochodzenia roszczeń: o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń. Przy czym uprawnienie o zaniechanie naruszeń jest najczęściej wykorzystywane, gdy ingerencja w prawo własności jest powtarzalna, natomiast uprawnienie o przywrócenie do stanu zgodnego z prawem będzie miało miejsce, gdy doszło do naruszeń i właściciel wnosi o usunięcie skutków z tym związanych. 
 
Jeśli zatem na skutek grillowej działalności sąsiada na naszej świeżo wypranej odzieży powstanie wypalona dziurka, osadzi się popiół lub choćby zapach przypalonego mięsa, mamy prawo domagać się od niego odkupienia zniszczonej rzeczy lub ponownego jej wyprania.
 
Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich byłoby żyć dobrze z sąsiadami. Jeśli sąsiedzkie relacje są przyjazne to grilla nawet wspólnie można zorganizować. 

 

Paweł Rodziewicz


Artykuł pochodzi ze strony info.elblag.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2022 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.