Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to jeden z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zachęcamy do obejrzenia wizualizacji kluczowej inwestycji. Resort i polski rząd z dużą determinacją dążą do realizacji tej inwestycji. Proponowane rozwiązania mają zgodę Komisji Europejskiej. – Zdecydowaliśmy się na lokalizację kanału przebiegającego przez Nowy Świat. Chcemy respektować i działać zgodnie z dyrektywami unijnymi związanymi z ochroną środowiska. Ogromną wagę przywiązujemy do działań kompensujących ewentualne szkody związane z oddziaływaniem na środowisko – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Minister zwrócił także uwagę na bardzo istotny aspekt, związany z bezpieczeństwem, potwierdzający potrzebę budowy kanału żeglugowego. – Mówimy o wschodnich granicach naszego kraju, ale i zewnętrznej granicy Unii, i zagrożeniach jakie tu występują. Nieprzypadkowo wojska NATO właśnie zakończyły w tym obszarze działania symulujące zagrożenia dla państw członkowskich Paktu, bardzo realne w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej i w obliczu konfliktu między Federacją Rosyjską a Ukrainą.
Trwają prace nad przygotowaniem konstrukcji finansowej inwestycji. Niebawem projektem ma zająć się komitet stały. Jeszcze w maju może zostać przyjęty przez rząd. Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że negocjacje środowiskowe z Komisją Europejską uda się zakończyć w tym roku. Około 2 lat potrzeba na przygotowanie kompletnej dokumentacji, raportów, uzyskania zgód. Jeśli uda się rozpocząć budowę w 2018 roku, jest szansa zakończenia inwestycji w 2021-2022 roku.
Minister podkreślił, że inwestycja będzie realizowana w całości z pieniędzy zabezpieczonych na ten cel w budżecie państwa. Koszt całkowity szacowany jest na ok. 800 mln zł, tak naprawdę jednak konkretne kwoty poznamy po rozstrzygnięciu przetargów.
inf. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.