Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

1 Kwietnia, Sobota, Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Spłacasz mieszkanie nad morzem? Oto, co zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się zobowiązania finansowego

15.03.2023, 09:00:11
Spłacasz mieszkanie nad morzem? Oto, co zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się zobowiązania finansowego

Twoje marzenie w końcu się spełniło i masz urocze mieszkanie tuż przy samej plaży. Nie chcesz jednak przez najbliższych kilkanaście lat budzić się ze świadomością obowiązku spłaty dużej kwoty pieniędzy? Co możesz zrobić w tej sytuacji? Rozwiązaniem może być nadpłata kredytu hipotecznego. Wyjaśniamy, na czym ona polega i czy rzeczywiście opłaca się wszystkim kredytobiorcom.

 


Czym jest nadpłata kredytu hipotecznego?


W harmonogramie dołączonym do umowy kredytowej są szczegółowo rozpisane wszystkie raty kredytu – ich wysokość i termin zapłaty. Kredytobiorca z góry wie, kiedy spłaci kredyt i kiedy jego nieruchomość będzie wolna od hipoteki.
Zdarza się jednak, że właściciel kredytowanego domu czy mieszkania jest w na tyle dobrej sytuacji finansowej, że na spłatę zobowiązania względem banku może przeznaczać większą kwotę pieniędzy. Może wtedy szybciej zwrócić część kapitału kredytu. Ma też wtedy możliwość:


·    złożenia wniosku o to, aby w związku z nadpłatą, bank ponownie przeliczył raty – będzie ich wtedy tyle samo, jednak staną się niższe;


·    wcześniejszej spłaty kredytu – kredytobiorca zwróci pieniądze bankowi szybciej, niż zakłada to harmonogram spłaty.


Nadpłata kredytu hipotecznego – o tym powinieneś wiedzieć


Szybsze spłacenia zobowiązanie względem banku kusi – brak hipoteki na wymarzonym mieszkaniu przy plaży oznacza dla niektórych większy komfort psychiczny. Jednak jak każdy ruch finansowy i ten należy dobrze przemyśleć.


·    Pamiętaj, że kredyt hipoteczny na mieszkanie jest atrakcyjnie oprocentowany – zwłaszcza w stosunku do chwilówek i niektórych kredytów gotówkowych. Dlatego jeśli musisz spłacić tego typu zobowiązania, zajmij się tym w pierwszej kolejności. Ponadto, jeżeli musisz zwrócić pożyczkę osobie fizycznej, masz kilka nieopłaconych faktur, to warto najpierw uporać się z tymi zobowiązaniami. Dopiero pozostałą kwotą nadprogramowej gotówki przeznacz na nadpłatę hipoteki.


·    Zastanów się, czy rzeczywiście chcesz przeznaczyć „wolną” gotówkę na szybszą spłatę kredytu. Możesz ją też zainwestować w swoją firmę, zakup innej nieruchomości, co w przyszłości może wiązać się kolejnymi zyskami.


·    Przemyśl, czy masz finansową poduszkę bezpieczeństwa. Jest to ważne, ponieważ kredyty hipoteczne mają zmienne oprocentowanie. Rata może w krótkim czasie znacząco wzrosnąć – wtedy gotówka może pomóc zachować płynność finansową względem banku.


Jak nadpłacić kredyt hipoteczny?


Aby nadpłacić kredyt, trzeba złożyć stosowny wniosek. Obecnie można to zrobić również przez Internet, za pomocą aplikacji bankowej. Należy wtedy od razu wskazać, czy raty mają być ponownie przeliczone, czy ma zmienić się termin ostatecznej spłaty hipoteki.


Nadpłata kredytu to sposób na to, aby jak najszybciej uwolnić się od bankowych zobowiązań. Jeśli kusi cię takie rozwiązanie, to przed podjęciem ostatecznej decyzji, rozważ wszystkie za i przeciw. Zastanów się, czy rzeczywiście nie potrzebujesz gotówki przeznaczonej na nadpłatę oraz czy nie chcesz jej inaczej wykorzystać i czy masz solidne zabezpieczenie finansowe.

................................................Artykuł płatny................................................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2023 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.