Podobnie jak w roku ubiegłym, z początkiem maja ruszają regularne rejsy żeglugi pasażerskiej po Zalewie Wiślanym. Turyści będą mieli do wyboru kursy na dwóch trasach – tramwajem wodnym z Krynicy Morskiej do Tolkmicka oraz statkami z Krynicy Morskiej do Fromborka. Oba warianty mogą być dobrą alternatywą dla zatłoczonej, zwłaszcza w wakacje, drogi krajowej nr 7 w kierunku Mierzei Wiślanej.
Dla tych, którzy w okresie letnim chcieliby szybko dostać się z Elbląga do Krynicy Morskiej, najlepszą propozycją jest tramwaj wodny. To nowy środek transportu na Zalewie Wiślanym, który od zeszłego sezonu kursuje na trasie Tolkmicko - Krynica Morska – Tolkmicko. W 2014 r. - od końcówki lipca do końca sierpnia - przewiózł ok. 12 tys. pasażerów.
To dobry wynik zważywszy, że w ubiegłym roku nasz tramwaj kursował tylko przez miesiąc czasu. W tym roku uzyskaliśmy wszystkie niezbędne zgody znacznie wcześniej niż w zeszłym sezonie i ruszamy już od 1 maja. O ile pogoda na to pozwoli, zamierzamy wozić turystów aż do 4 października
– mówi kpt. Jan Popończyk z Biura Obsługi Klienta tramwaju wodnego im. gen. Tadeusza Kutrzeby.
W maju, czerwcu i wrześniu, tramwaj wodny kursować będzie wyłącznie w weekendy oraz przez cały pierwszy tydzień czerwca (bez 4.6). W lipcu i sierpniu codziennie. Na pokład jednorazowo może wejść 75 pasażerów, a rejs z Tolkmicka do Krynicy Morskiej trwa 40 minut.
W 2012 r. tramwaj wodny kursował między Nową Pasłęką a Piaskami oraz między Paskami a Fromborkiem. Jednak ze względu na to, że port w Piaskach zamknięto dla obsługi pasażerskiej, w zeszłym roku kursy przeniesiono na trasę Tolkmicko – Krynica Morska – Tolkmicko. Turyści z Mierzei Wiślanej, po przybyciu do Tolkmicka, mają tu dodatkową możliwość przejazdu autobusem do Fromborka i zwiedzania grodu Kopernika.
Od kilku już lat, w sezonie letnim uruchamiane są także połączenia wodne między Krynicą Morską a Fromborkiem. Obecnie trasę tę obsługuje dwóch armatorów, którzy oferują turystom rejsy statkami mogącymi pomieścić nawet ponad 200 osób. Pokład wyposażony jest m.in. w snack bar. Typowo turystyczne rejsy, odbywają się od maja do września. Kurs w jedną stronę na tej trasie trwa ok. półtorej godziny.
W każdym z opisywanych wariantów, zarówno na tramwaj wodny jak i statek, można za dodatkową opłatą zabrać rower. To kolejny atut dla osób, które latem udając się do Krynicy Morskiej, chciałyby uniknąć stania w korkach na krajowej „siódemce” i drogach dojazdowych na Mierzeję.
W zależności od rodzaju jednostki (statek czy tramwaj wodny) i biletu (normalny czy ulgowy), koszt wycieczki w obie strony dla jednej osoby wynosi od 20 do 42 zł (bez dodatkowych opłat).
Ares
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.