Oprócz pensji zasadniczej pracownik może otrzymać liczne dodatki do wynagrodzenia, zapłatę za nadgodziny, trzynastkę i dopłatę do wczasów.
Poza wynagrodzeniem podstawowym pracownik może otrzymać liczne dodatki do wynagrodzenia, w tym między innymi dodatek funkcyjny, który przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, dodatek stażowy (za wysługę lat), przysługujący pracownikowi po przepracowaniu określonego czasu czy dodatek zmianowy dla pracowników, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej.
Szczególnym dodatkiem jest dodatek wyrównawczy, wypłacany osobie, u której stwierdzono chorobę zawodową lub gdy stała się niezdolna do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy. Pracodawca musi wtedy poszkodowanego pracownika przenieść do innej, zgodnej z jego kwalifikacjami pracy. Jeżeli zmiana stanowiska wiąże się z obniżką wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy, ale nie może on być wypłacany dłużej niż przez 6 miesięcy.
Nadgodziny i praca w nocy. Natomiast pracownik, który zostaje w pracy ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, w pierwszej kolejności otrzyma czas wolny do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli jednak pracodawca nie może go udzielić zatrudnionemu, zatrudniony otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, które stanowi minimum 60 proc. jego normalnego wynagrodzenia. Oprócz tego pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, wynoszący:
- 50 procent wynagrodzenia, jeżeli praca odbywa się w zwykły dzień pracy,
- 100 procent wynagrodzenia, jeżeli praca odbywa się w święta, niedziele czy nocą.
Z kolei za samą pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W efekcie pracownikowi, który pracuje w godzinach nadliczbowych w porze nocnej przysługuje zarówno dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, albo czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych i dodatek za pracę w nocy.
Wicęcej na gazetaprawna.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.