Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Cecylia, Jonatan, Stefan

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Wzywać policję czy nie? Co robić podczas drogowej stłuczki?

10.07.2017, 11:36:00
Wzywać policję czy nie? Co robić podczas drogowej stłuczki?
fot. archiwum redakcji

Według statystyk w naszym kraju co dwadzieścia sekund dochodzi do wypadku lub kolizji. W Elblągu średnio w ciągu dnia odnotowywanych jest około 10 takich zdarzeń. Gdy uczestnikami stłuczki jesteśmy my sami lub nasi bliscy, rzadko kiedy wiemy, jak wówczas postępować. Podstawowe pytanie, jakie sobie zadajemy brzmi: wzywać policję czy nie?

W obecnych czasach, gdy po polskich drogach porusza się coraz więcej pojazdów, rośnie również liczba zdarzeń drogowych. Dla przykładu tylko w pierwszy lipcowy weekend w Elblągu i na terenie powiatu elbląskiego odnotowano 28 różnego rodzaju takich zdarzeń. Natomiast w ciągu zwykłego, letniego dnia w tygodniu, takich zdarzeń jest około 10. 

Uczestnikami kolizji lub co gorsza wypadku, możemy zostać także my sami, lub nasi znajomi. Co powinniśmy wtedy zrobić? Nerwy i stres powodują, że nie zawsze wiemy, jak powinniśmy postępować w takiej sytuacji. Często zadajemy sobie pytanie, czy w przypadku niewielkiej stłuczki wzywać policję czy nie? Przy pierwszej z opcji, trzeba pamiętać o następstwie takiej decyzji, o czym w rozmowie z nami mówi podkom. Krzysztof Nowacki.

Gdy policyjny patrol przyjedzie na miejsce kolizji lub wypadku, zazwyczaj ktoś zostanie uznany za winnego i zostanie ukarany mandatem. Tego można uniknąć, gdy kierowcy spiszą wspólne oświadczenie, które jest uznawane przez ubezpieczycieli. To znacznie przyspieszy załatwienie sprawy, gdyż momentami czas oczekiwania na przyjazd policjantów może się wydłużyć np. ze względu na większą ilość kolizji lub wypadków w danej chwili

- przyznaje podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Wzywając policję powinniśmy wziąć także pod uwagę inne ważne okoliczności. Bez wahania powinniśmy wykręcić numer 112 lub 997 w chwili, gdy sprawca zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających albo nie przyznaje się do winy lub uciekł z miejsca wypadku. Policja będzie również konieczna na miejscu zdarzenia w przypadku, gdy sprawca nie posiada przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego lub ubezpieczenia pojazdu lub istnieją wątpliwości, co do danych w dokumentach lub danych samochodu. Może również zaistnieć sytuacja, gdy sprawca jest obcokrajowcem, wartość szkody jest znaczna lub sprawca nie chce wypełnić oświadczenia sprawcy wypadku. Wtedy również powinniśmy zdecydować się wezwać patrol drogówki. 

Kiedy z kolei nie musimy wzywać policji? Według twórców strony oswiadczenie-sprawcy.pl nie ma takiej potrzeby, gdy sprawca jest trzeźwy, przyjmuje na siebie winę za spowodowanie kolizji lub wypadku i godzi się wypełnić oraz podpisać oświadczenie sprawcy wypadku. Ponadto posiada on przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub ubezpieczenie pojazdu, a dane w jego dokumentach są zgodne z wyglądem sprawcy oraz danymi samochodu. 

RK

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.