Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Cecylia, Jonatan, Stefan

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Mija rok od zamknięcia Małego Ruchu Granicznego z Rosją. Decyzja rządu uderzyła tylko w Polaków?

05.07.2017, 09:00:00
Mija rok od zamknięcia Małego Ruchu Granicznego z Rosją. Decyzja rządu uderzyła tylko w Polaków?
Fot. archiwum redakcji/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Dzisiaj (4 lipca) mija dokładnie rok od zawieszenia Małego Ruchu Granicznego z Rosją. Ta decyzja rządu PiS spotkała się z negatywną reakcją, również wielu mieszkańców Elbląga i lokalnych przedsiębiorców, którzy podkreślali, że dla nich oznacza ona starty. Sprawdzamy, czy rzeczywiście zgodnie z tymi przewidywaniami ruch na granicy znacznie się zmniejszył?

Mały Ruch Graniczny z Rosją funkcjonował przez cztery lata. Z opcji bezwizowego przekraczania granicy korzystali zarówno mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, jak i Obwodu Kaliningradzkiego. Przez ten czas elblążanie zdążyli się przyzwyczaić do widoku Rosjan robiący zakupy w marketach w Elblągu. Na MGR korzystali jednak nie tylko właściciele dyskontów czy marketów, ale też mniejsi lokalni przedsiębiorcy, właściciel hoteli, salonów kosmetycznych czy Spa oraz mieszkańcy udający się do Rosji po tańsze paliwo, niektóre produkty spożywcze czy kosmetyki.

4 lipca ubiegłego roku MRG z Rosją i Ukrainą wstrzymano. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, tłumaczyło, że to ze względu na organizowane w Polsce: szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Światowe Dni Młodzieży. Po ich zakończeniu wznowiono MRG tylko na granicy polsko-ukraińskiej. Ten na granicy z Rosją, mimo wielu starań, do tej pory nie został odwieszony. Rząd w tej kwestii pozostaje nieugięty. 

Myślę, że wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości, jeśli chodzi o nakłonienie rządu do przywrócenia MRG. W regionie Elbląga i Braniewa zebraliśmy ponad 4 tysiące podpisów pod petycją w sprawie jego przywrócenia. Wręczyłem je pani premier. Otrzymałem odpowiedź, znaną mi już wcześniej, z innych pism, że nie ma uzasadnienia do przywracania MRG, że Polacy kupowali w Rosji towary, które są u nas objęte akcyzą i budżet państwa na tym tracił. Argumenty, że umarła współpraca między różnymi stowarzyszeniami, że statystyki nie ujmują usług, które Rosjanie kupowali w Polsce, nie docierają do rządzących. Jestem przekonany, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przywróci Małego Ruchu Granicznego z Rosją. Na to musimy poczekać do kolejnej kadencji

- Jerzy Wcisła (PO), senator RP, od początku zaangażowany w przywrócenie MRG na granicy z Rosją.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy obawy polityków opozycji, lokalnych przedsiębiorców i elblążan wyjeżdżających do obwodu Kaliningradzkiego rzeczywiście się sprawdziły i zamknięcie MRG wpłynęło na zmniejszenie ruchu na granicy?

Tutaj nie trzeba specjalnego komentarza. Widać po statystykach, że jeśli chodzi o Rosjan przekraczających granicę, to nic się nie zmieniło. Zmniejszyła się natomiast liczba Polaków

– mówi por. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Rzeczywiście statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba Polaków przekraczających granicę spadła niemal o połowę. W pierwszej połowie 2016 roku, czyli w czasie, gdy jeszcze obowiązywał MGR, granicę przekroczyło 1 431 988 Polaków. Natomiast w pierwszej połowie tego roku było ich już tylko 781 703. Jeśli chodzi o Rosjan, tutaj różnice są niewielkie i wręcz wskazują na wzrost liczby osób przekraczających granicę z Polską. W pierwszej połowie 2016 wyniosła 1 101 42, a w analogicznym okresie tego roku 1 106 716.

Przeciwnicy zawieszenia MRG, w tym również politycy opozycji, wskazują, że potrzeba ponownego wprowadzenia takiej możliwości nadal jest konieczna.

Taka potrzeba jest bezwzględna. Warmia i Mazury należą do najuboższych regionów w Polsce, mały ruch graniczny ożywiał tutejszą gospodarkę. Oczywiście najbardziej zmalał ruch, jeśli chodzi o Polaków, ale od początku tego się spodziewaliśmy, bo znaliśmy statystyki. Tak naprawdę zamknięcie małego ruchu granicznego uderzyło głównie w Polaków

– dodaje senator Wcisła.

Natasza Jatczyńska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.