Budowlańcy, brukarze, farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, mechanicy, kucharze, piekarze oraz pielęgniarki i położne - to tylko część z 36 zawodów, jakie poszukiwane są najbardziej na elbląskim rynku pracy. Fachowcy z tych branż nie powinni mieć raczej problemu ze znalezieniem pracy w Elblągu. Tak przynajmniej wynika z badania, jakie przeprowadził w naszym mieście i na terenie powiatu elbląskiego Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu.
"Barometr zawodów", bo tak nazywa się to opracowanie, to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Pokazuje ona zapotrzebowanie na poszczególnych fachowców w każdym z powiatów w Polsce. Barometr opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnikami badania są pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Badanie przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego koordynatorem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a na poziomie regionalnym wojewódzkie urzędy pracy. W naszym mieście badanie wykonał Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu.
Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Jak wynika z prognozy wykonanej dla Elbląga, w naszym mieście najwięcej zawodów uzyskało status zrównoważonych czyli takich, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Pełne zestawienie takich zawodów znaleźć można tutaj.
W pozostałych dwóch grupach zawodów - deficytowych i nadwyżkowych, ich ilość w Elblągu jest na porównywalnym poziomie.
Pracę w Elblągu bez przeszkód powinni znaleźć fachowcy wykonujący 36 zawodów.
Najbardziej poszukiwani w 2017 roku będą:
agenci ubezpieczeniowi, betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektromechanicy i elektromonterzy, farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, monterzy instalacji budowlanych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy przetwórstwa metali, robotnicy obróbki drewna i stolarze, robotnicy obróbki skóry, samodzielni księgowi, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, szefowie kuchni, ślusarze oraz tapicerzy.
Z badania wynika, że zapotrzebowanie na ich usługi na elbląskim rynku pracy będzie duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
Na przeciwległym biegunie znaleźli się:
architekci i urbaniści, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inżynierowie, inżynierii środowiska, kierowcy samochodów osobowych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, sprzątaczki i pokojowe, technicy budownictwa, technicy informatycy oraz terapeuci zajęciowi.
Znalezienie pracy w powyższych zawodach może być w Elblągu trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.
RK
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.