W Sejmie procedowana jest m. in. ustawa oświatowa zakładająca powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, a co za tym idzie likwidacji gimnazjów. - Prawie wszyscy nauczyciele nie wiedzą na czym ta reforma będzie polegała, jakie etapy będą tej reformy - stwierdziła posłanka Elżbieta Gelert, która zapowiedziała, że niebawem w naszym mieście odbędzie się debata oświatowa.
Członkowie elbląskich struktur Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że w grudniu zorganizują debatę światową.
Zapraszamy nauczycieli, rodziców, osoby, które są zainteresowane oświatą. My ze swojej strony zaprosiliśmy p. Krystynę Szumilas, byłą ministrem edukacji i myślę, że jest osobą na tyle doświadczoną, że będzie mogla podyskutować z osobami, które przyjdą na debatę
- mówiła posłanka.
Co zmobilizowało polityków PO do zorganizowania w naszym mieście debaty? - 17 listopada Związek Nauczycielstwa Polskiego zrobił w Elblągu spotkanie z dyrektorami szkół, nauczycielami. Owocem tego spotkania jest ta debata. Okazuje się, że to, co policzą sobie nauczyciele, ZNP, nijak się ma do tego, co mówi rząd - mówił senator Jerzy Wcisła. - Proponujemy debatę, w której będzie uczestniczyć przedstawiciel rządu, przedstawiciel kuratorium, polityk - osoba, która zajmuje się edukacją od kilkunastu lat, dyrektorzy szkół, rodzice.
Senator przypominał o sytuacji, jaka miała miejsce w związku z wprowadzeniem poprzedniej reformy. - Rząd po raz drugi mówi o tym, że wprowadza reformę, która np. z perspektywy samorządu jest bezpieczna, czyli nie będzie nic kosztowała. Gdy był wprowadzany obowiązek szkolny od 7 roku życia, a nie od szóstego, to proponowałem poprawkę do tej ustawy, która zakładała, że jeżeli pojawią się jakieś koszty związane z wprowadzeniem tej ustawy, to koszty te poniesie budżet państwa. W Senacie była u nas p. Beata Kempa, która zarzekała się, że samorządy nie ponoszą żadnych kosztów. Przegrałem, bo większość zawierzyła, że tych kosztów nie będzie. Okazało się, że Elbląg dołożył do tamtego etapu 3 mln zł, Olsztyn podobnie, Krynica Morska 800 tys. zł. W skali kraju jest to co najmniej 3 miliardy złotych, które wyciągnięto od samorządów - opowiada Jerzy Wcisła, który nie ukrywał, że obawia się powtórnej sytuacji.
Samorządów nie stać na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z nową reformą. - Ta reforma, na dzisiaj, wskazuje, że koszty będą ogromne. Nauczyciele potrafią policzyć i z tych szacunków, które ja poznałem 17 listopada, wynika, że ok. 30 proc. godzin będzie mniej. Co z tymi nauczycielami? Będą zwolnienia? Jak samorząd zamierza to rozstrzygnąć? - pytał senator.
Czy obecność przedstawiciela Rządu jest potwierdzona? - Pani minister (Anna Zalewska -Minister Edukacji - przyp.red.) zarzekała się, że odpowie na każdą propozycję. Ja to słyszałem, mam to nagrane, że odpowie na każdą propozycję rozmów o edukacji, więc zaprosimy panią minister na spotkanie w Elblągu - zapowiedział senator.
Organizatorzy zapowiadają, że debata będzie miała charakter otwarty.
Każdy będzie mógł się wypowiedzieć, nikogo nie będziemy ograniczani, nikomu nie ograniczymy czasu. Chcemy stworzyć płaszczyznę do dyskusji. Co się będzie działo podczas debaty zależy od jej uczestników
- dodał Jerzy Wcisła.
- To bardzo ciekawy temat. Społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone - dodała Elżbieta Gelert.
Dokładne miejsce i czas spotkania nie jest jeszcze znane. Wstępnie zakładano, że odbędzie się ono o godz. 10.00, 17 grudnia, jednak ten termin został odwołany ze względu na zmiany w kalendarzu Miister Szumilas . - Debata obędzie się w innym terminie niż wstępnie zakładaliśmy. O szczegółach poinformujemy wkrótce - zapewnia senator.
Kamila Jabłonowska
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.