„Starsi ludzie przestają uprawiać seks z tych samych powodów, dla których przestają jeździć rowerem. Ogólna niedołężność, myślenie, że wygląda to niedorzecznie oraz z powodu braku roweru.” Powiedział Alexander Comfor - znawca i badacz problemów seksualnych, lekarz, poeta, felietonista, autor wielu książek o tematyce seksualnej zapytany, w jakim wieku starsi ludzie powinni zaprzestać uprawiania seksu.
Seks starszych osób jest tematem tabu. Wielu z nas ciężko może wyobrazić sobie, że nasi rodzice czy dziadkowie uprawiali kiedyś seks, a do tego, że mogą robić to nadal! Seks osób starszych, w jesieni życia, jest ważny dokładnie z tych samych powodów, z jakich ważny jest dla osób młodych. Pełni funkcję więziotwórczą, rozładowuje napięcia, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, dobrostan psychiczny oraz pozytywne podejście do życia. Seks w jesieni życia z naturalnych przyczyn różni się od seksu ludzi młodych. Staje się mniej intensywny, wymaga większej dbałości o pieszczoty, dłuższego czasu, akceptacji zmian związanych z wiekiem, choćby spadku wydolności organizmu. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym współżycie mogą być różne choroby, na które narażeni są ludzie starsi. Poczynając od chorób układu ruchu, wpływających bezpośrednio na fizyczny aspekt współżycia, przez schorzenia układu krążenia, kończąc na chorobach prostaty i zaburzeniach erekcji u mężczyzn czy menopauzie u kobiet (która sama w sobie chorobą nie jest, aczkolwiek wywiera wpływ na życie seksualne starszych par). Trzeba wziąć również pod uwagę aspekt psychiczny, który jest zgoła różny u kobiet i u mężczyzn.
KOBIETY
Menopauza może być wielkim szokiem dla kobiety. Jej ciało zmienia się diametralnie. Ustaje miesiączka, zmienia się gospodarka hormonalna, dodatkowo, wiotczejąca skóra, zmiana kształtów ciała czy siwienie są dla nich sygnałem ”początku końca”. Z tego powodu wiele kobiet traci poczucie atrakcyjności, częściej popadając w depresję i decydując się na abstynencję seksualną. Warto zaznaczyć, że wiele nieprzyjemnych objawów związanych z menopauzą można złagodzić, bądź też całkiem zniwelować odpowiednio dobraną terapią hormonalną. Statystyki pokazują, że kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą rzeczywiście częściej prowadzą satysfakcjonujące życie seksualne. Czasem, skutkiem menopauzy może być wzrost libido. Za popęd seksualny odpowiadają, bowiem, zarówno estrogeny jak i testosteron. W czasie wzmożonego pociągu seksualnego u kobiet wzrasta (proporcjonalnie w stosunku do estrogenów) stężenie testosteronu. Podobna sytuacja występuje właśnie w czasie menopauzy. Dlatego dla wielu kobiet, okres przekwitania jest doskonałym czasem na rozwój życia seksualnego. Znika ryzyko zajścia w ciążę. Czują się bardziej pewne siebie i doświadczone. Mają większą świadomość własnego ciała, a ich sytuacja życiowa jest zazwyczaj bardziej ustabilizowana. Czynniki te wpływają pozytywnie zarówno na popęd płciowy jak i na poziom satysfakcji z seksu.
MĘŻCZYŹNI
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku mężczyzn. Najczęściej, nie mają oni problemów z popędem seksualnym, natomiast zawodzi ich własne ciało. Starsi mężczyźni często cierpią na różnego rodzaju schorzenia upośledzające sprawność seksualną, głównie erekcyjną. Warto wspomnieć, że to właśnie mężczyźni najczęściej zwracają się o pomoc w tych sprawach do lekarza. Oczywiście oprócz niedogodności związanych ze starszym wiekiem są również zalety bycia dojrzałym kochankiem. Fakt, że w starszym wieku stan gotowości osiąga się w dłuższym czasie niż dawniej, lecz stosunek może trwać dłużej i być bardziej satysfakcjonujący dla partnerki.
Niezależnie czy mówimy o kobietach, czy o mężczyznach, dla każdego człowieka okres przekwitania jest trudny. Naukowcy są jednak jednomyślni - utrzymywanie regularnych i satysfakcjonujących kontaktów seksualnych działa pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne jak i na dobre samopoczucie osób starszych.
Po 60 roku życia 76% polskich kobiet i 78% mężczyzn utrzymuje aktywność seksualną , a po 70 roku życia 65% kobiet i 59% mężczyzn.
Po 70 roku życia 97% i 93% 80 latków ujawniło, że myśli i tęskni za seksem.
Korzyści zdrowotne aktywności seksualnej dla kobiet:
• Poprawa nastroju;
• Zmniejszenie dolegliwości bólowych;
• Lepsza kontrola pęcherza moczowego;
• Zwiększenie odporności;
• Wpływ na wygląd;
• Zwiększenie wydzielania DHEA, T i estrogenów.
Korzyści zdrowotne aktywności seksualnej dla mężczyzn:
• Większa zmienność częstości akcji serca;
• Poprawa krążenia;
• Poprawa czynności prostaty;
• Pozytywny wpływ na sen.
Źródło: Z. Lew Starowicz, Seks w jesieni życia, Warszawa 2000
Zdrowy Elbląg
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.