Czy przyszły prezydent powinien podpisać ustawę wprowadzającą obowiązkowy pobór do wojska, także dla kobiet? Czy powinien wyrazić zgodę na objęcie przeszkoleniem wojskowym wszystkich Polaków i Polki? Odpowiedzi na te pytania dzielą społeczeństwo, także w zależności od tego, na którego z kandydatów na prezydenta chcą głosować ankietowani – wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia ZET.
Tematy związane z bezpieczeństwem w sytuacji, kiedy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna, są ważnym elementem kampanii prezydenckiej i regularnie powracają w debatach kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Opinia24 na zlecenie Radia ZET zbadała, jak Polacy oceniają kwestie ewentualnego przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego wszystkich Polek i Polaków oraz rozwiązań wprowadzających obowiązkową służbę wojskową dla kobiet – w kontekście ewentualnej zgody przyszłego prezydenta.
Powszechny pobór do zasadniczej służby wojskowej w Polsce został zawieszony w 2009 roku i ograniczony jest wyłącznie do tak zwanej kwalifikacji wojskowej, czyli do rejestracji młodych mężczyzn spełniających kryteria przydatności do służby w wojsku. Powszechny pobór może zostać wznowiony przez prezydenta na wniosek premiera.
Na pierwsze pytanie: „Czy prezydent powinien się zgodzić na przywrócenie poboru do wojska dla mężczyzn?" zadane w sondażu przeprowadzonym dla Radia ZET większość Polaków odparła twierdząco. „TAK" odpowiedziało 52 proc. ankietowanych, „NIE" – 36 proc.
Szczegółowe odpowiedzi na to pytanie rozkładają się następująco:
Interesująco prezentują się wyniki sondażu zrealizowanego dla Radia ZET w podziale odpowiedzi według deklarowanego poparcia dla poszczególnych kandydatów na prezydenta.
Kwestia powszechnego poboru do wojska dzieli wyborców Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej – z nieco wyższym odsetkiem odpowiedzi na korzyść przeciwników poboru (47 proc. na NIE, 44 proc. na TAK). Zwolennicy Karola Nawrockiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości uważają w większości, że należy przywrócić obowiązkową służbę wojskową dla mężczyzn (57 proc. na TAK, 29 proc. na NIE). Podobne opinie prezentują osoby deklarujące poparcie dla Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji (57 proc. na TAK, 37 proc. na NIE).
Za to najbardziej entuzjastycznie do pomysłu przywrócenia obowiązkowego poboru do wojska dla mężczyzn podchodzi elektorat Szymona Hołowni. Trzy czwarte wyborców deklarujących oddanie głosu na kandydata Trzeciej Drogi zgadza się z taką propozycją (74 proc. na TAK, 26 proc. na NIE).
Więcej na radiozet.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2025 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.