Polska powinna w związku z nielegalną migracją wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami – uważa większość Polaków pytanych w sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET. Wśród zwolenników takiego rozwiązania dominują wyborcy dwóch partii politycznych oraz osoby, które deklarują się jako „wierzący i praktykujący regularnie".
„Czy w związku z nielegalną migracją Polska powinna wprowadzić kontrole na granicy z Niemcami?" – takie pytanie Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zadał Polakom w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Radia ZET.
Ankietowani odpowiedzieli następująco:
W ogólnym ujęciu wyników średnio 6 na 10 Polaków jest za wprowadzeniem kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Z kolei analiza odpowiedzi pod kątem poparcia politycznego deklarowanego przez osoby biorące udział w sondażu pokazuje, że najwięcej zwolenników takiego rozwiązania można znaleźć wśród zwolenników dwóch partii – Konfederacji oraz PiS.
Wprowadzenie kontroli na granicy z Niemcami w związku z nielegalną migracją popiera średnio 9 na 10 wyborców Konfederacji (89 proc.). Przeciwne stanowisko prezentuje 10 proc. sympatyków partii Sławomira Mentzena. Pozostała część wybiera odpowiedź: „trudno powiedzieć".
Wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości za wprowadzeniem takich kontroli jest 85 proc. ankietowanych i tylko 4 proc. opowiada się przeciwko. „Trudno powiedzieć" stwierdza 11 proc. osób deklarujących poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET.
Następni w kolejności są sympatycy Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. 61 proc. badanych z tej grupy jest za ustanowieniem kontroli granicznych między Polską a Niemcami w związku z nielegalną migracją, a 39 proc. – przeciwko. Nikt natomiast nie wskazał trzeciej odpowiedzi, czyli „trudno powiedzieć". Wprowadzenia takich kontroli chciałoby także 54 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, przeciwko jest 35 proc., a 11 proc. wskazuje opcję „trudno powiedzieć".
Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET wynika, że jedynie w grupie sympatyków Nowej Lewicy można znaleźć więcej przeciwników takiego rozwiązania (68 proc.) niż zwolenników (32 proc.). Wyborcy lewicowi również mają w tej kwestii ugruntowane poglądy, ponieważ nikt nie wybiera opcji „trudno powiedzieć".
Więcej na RadioZET
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2025 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.