Kolejki do specjalistów i na zabiegi to nadal bardzo poważny problem. W województwie warmińsko-mazurskim najdotkliwiej odczuwają go pacjenci kardiologów i nefrologów. Czas oczekiwania w tym przypadku jest coraz dłuższy. Jak jest w Elblągu?
Jak wynika ze sprawozdań kwartalnych NFZ, w województwie warmińsko-mazurskim liczba osób oczekujących w przypadkach pilnych np. do poradni nefrologicznej wzrosła o 91% - z 67 w I kwartale 2022 r. do 128 w III kwartale 2024 r. Do poradni kardiologicznej o 64% - z 578 do 947. Aby otrzymać pełniejszy obraz sytuacji, kluczowe jest spojrzenie na medianę średniego czasu oczekiwania, która w trybie pilnym w przypadku kardiologa wzrosła z 18 dni w I kwartale 2022 r., do 43 dni w III kwartale 2024 r.
Mediana jest w przypadku kolejek lepszą miarą niż średnia, ponieważ jest odporna na tzw. wartości skrajne, które często fałszują obraz. To wartość środkowa - jeśli mamy informację, że w kolejce jest np. 100 chorych, a mediana oczekiwania na świadczenie wynosi 20 dni, to wiemy, że 50 chorych, czyli połowa z całej oczekującej grupy, zostanie obsłużona w ciągu tych 20 dni (wartość mediany)
– tłumaczy Cezary Pruszko, ekspert farmakoekonomiki.
Podobnie sytuacja wygląda również w Elblągu. Na konsultację w poradni kardiologicznej trzeba czekać co najmniej dziesięć miesięcy. Najszybciej przyjmie nas poradnia przy ul. Orzeszkowej. Tutaj pierwszy wolny termin to wrzesień tego roku, w przychodniach działających przy elbląskich szpitalach pacjenci są już rejestrowani na przyszły rok (dane z Informatora o Terminach Leczenia NFZ). W przypadku nefrologa na wizytę na NFZ w tym roku nie mamy szans. Pierwszy wolny termin w poradni przy ul. Zw. Jaszczurczego to luty 2026 r. Nowe przepisy mają zostać ogłoszone już za 14 dni, a same zmiany będą realizowane stopniowo od połowy roku.
Skrócenie kolejek obiecywały kolejne rządy, również aktualny. Ministerstwo Zdrowia poszukuje rozwiązań, które to umożliwią. Najnowszy to zmiany w systemie rejestracji pacjentów na wybrane świadczenia specjalistyczne i aplikacja AP KOLCE - ma ona m.in. wyeliminować wielokrotne zapisy na to samo badanie. Nowe przepisy mają zostać ogłoszone już za 14 dni, a same zmiany będą realizowane stopniowo od połowy roku.
Resort zdrowia pracuje również nad tzw. odwróconą piramidą świadczeń. - Poradnie specjalistyczne, które przyjmują niewielu pacjentów pierwszorazowych, czyli poniżej obliczonej mediany, będą musiały podnieść udział przyjęć tych pacjentów. Jeśli tego nie zrobią dostaną mniej pieniędzy, bo 75 proc. - informuje www.portalsamorzadowy.pl. Pierwszy krok, jak dodaje publicpolicy.pl, poczyniono w październiku 2022 r., kiedy wprowadzono nowy model – opiekę koordynowaną, w ramach której pacjenci mogą skorzystać z pięciu ścieżek (kardiologicznej, diabetologicznej, nefrologicznej, pulmonologicznej oraz endokrynologicznej) u lekarza POZ, który ma możliwość konsultacji ze specjalistami. Ponadto chorzy w ramach opieki lekarza rodzinnego mogą zrealizować badania, które dotychczas były dostępne wyłącznie w poradniach specjalistycznych. Efektem miało być m.in. skrócenie kolejek do poradni z dziedzin, w których opieka koordynowana jest realizowana.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2025 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.