Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

27 Grudnia, Piątek, Zaneta, Jan, Maksym

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia - jeden z najpiękniejszych dni w roku

24.12.2024, 10:15:00
Dziś Wigilia Bożego Narodzenia - jeden z najpiękniejszych dni w roku
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. pixabay.com)

Dziś jeden z najpiękniejszych dni w roku - Wigilia Bożego Narodzenia - świąteczna wieczerza spędzona w gronie rodziny i bliskich osób naszemu sercu, w oczekiwaniu na narodzenie Cudu.



Tak jak każde święto, tak i wigilia ma swoje tradycyjne elementy i obrządek, według którego się odbywała. W Polsce, zgodnie z tradycją, rozpoczynała się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”, która miała symbolicznie nawiązywać do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa.  Wieczerzę, jak każe obyczaj, postną, rozpoczynać powinna modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem ustawia się o jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką umieszczane są prezenty, które wedle tradycji przynosić ma Mikołaj, bądź Gwiazdor.



Dziś powiedzielibyśmy - ilu ludzi, tyle obyczajów. W obrębie poszczególnych rodzin istnieją bowiem własne, oryginalne tradycje. Związane są także z pochodzeniem przodków, którzy wnosili do konkretnej rodziny tradycje zgodne z regionem pochodzenia. Te ostatnie odnosi się szczególnie do potraw, które pojawiają się na wigilijnym stole. Tradycyjnie - powinno ich być dwanaście, - tyle, ilu apostołów towarzyszyło Jezusowi Chrystusowi. Jednak każdy do liczby potraw podchodzi indywidualnie, podobnie jak do rodzajów przysmaków, które przygotowywane są na wieczerzę.



Nie ma chyba domu, w którym zabrakłoby tego dnia ryby. Najczęściej jest to karp, którego łuska noszona w portfelu ma przynieść szczęście i dostatek w nadchodzącym kolejnym roku. Na polskich stołach bardzo często pojawiają się tego wieczoru także bigos, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony a także śledzie, np. w oleju, lub w śmietanie. Ze słodkości - makowiec.



Ale każdy region wprowadza tu także swoje, tradycyjne potrawy. Hanna Szymanderska w tomie "Polska Wigilia" (Warszawa 2005, wyd. „Muza”) podaje, iż na Żuławach, na wigilijnych stołach pojawiały się także: zupa grzybowa, ryba w galarecie, kapusta z grochem, kluski - tzw. nudle z makiem i miodem, gotowane ziemniaki, chleb lub drożdżowe bułeczki, kutia lub pierożki na słodko: z makiem, wiśniami lub innymi owocami, pierniki oraz kompot z suszonych owoców.



Wigilia jak każdy taki magiczny dzień w roku, ma również swoje wierzenia i przesądy. I tak zwyczaj z pustym miejscem przy stole wiąże się z dawnym wierzeniem, że na wieczerzy wigilijnej pojawiają się dusze zmarłych. Do dziś przetrwał on jako wolne miejsce pozostawione dla niespodziewanego przybysza. Nadal przestrzega się, aby w czas Wigilii nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Istnieje także tradycja, aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw po to, by nie zabrakło jej w następnym roku.



Z wigilijnym wieczorem wiąże się jeszcze jedna tradycja - pasterka, która stanowi niejako ukoronowanie tego dnia. Cóż bowiem może być piękniejszego od oczekiwania na rodzącą się na nowo Nadzieję?  Bo dla wielu z nas, to nic innego jak doświadczanie Cudu, który od ponad dwóch tysięcy lat schodzi na ziemię, by zamieszkać wśród ludzi.

 

 

KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.