Dla znacznej większości Polaków nie ma znaczenia, czy prezydent Polski będzie kobietą czy mężczyzną – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET. Ale już ponad 3/4 ankietowanych chciałaby, by miał dyplom wyższej uczelni, a niemal połowa oczekuje, że będzie heteroseksualny. Badanie zrealizowane przez firmę Opinia24 pokazuje, jaki powinien być idealny kandydat na prezydenta.
W sondażu przeprowadzonym dla Radia ZET zostały uwzględnione najważniejsze cechy, na jakie w prezydenckiej kampanii wyborczej zwracają uwagę nie tylko wyborcy, ale i sami kandydaci. Znajdują się wśród nich takie kwestie jak religijność, wykształcenie, płeć, wiek, ale również orientacja seksualna czy niezależność partyjna.
Na pytanie, czy kandydat na prezydenta powinien być mężczyzną czy kobietą, 61 proc. ankietowanych wybiera odpowiedź: „Nie wiem, obojętne". Tylko 4 proc. Polaków kategorycznie stwierdza, że chciałoby kandydatki zamiast kandydata, a 35 proc. przyznaje, że idealny kandydat na prezydenta ich zdaniem powinien być mężczyzną.
Przy pytaniu o kwestię wykształcenia osób ubiegających się o najwyższy urząd w państwie, 76 proc. osób stwierdza, że kandydat powinien mieć wyższe wykształcenie, 19 proc. uznaje, że nie musi mieć wyższego wykształcenia, a 5 proc. wybiera odpowiedź: „Nie wiem, obojętne".
Podobnie zdecydowane poglądy prezentują Polacy przy pytaniu o religijność. 61 proc. badanych w sondażu na zlecenie Radia ZET mówi, że „nie musi być religijny", a 26 proc. wskazuje religijność jako cechę, jakiej oczekiwaliby od idealnego ich zdaniem kandydata na prezydenta. 12 proc. stwierdza, że nie ma w tej sprawie zdania lub jest to im obojętne.
Czy idealny kandydat na prezydenta powinien popierać tradycyjne wartości? Z tym stwierdzeniem zgadza się 47 proc. pytanych. 38 proc. z kolei uważa, że powinien „raczej popierać odważne zmiany obyczajowe", a dla 14 proc. ta kwestia jest obojętna lub nie mają zdania na ten temat.
Na pytanie, czy kandydat na prezydenta powinien „popierać poglądy partii, z którą jest związany", 18 proc. Polaków odpowiada, że tak. 78 proc. z kolei uważa, że „powinien zachować neutralność", a zaledwie 4 proc. odpowiada: „nie wiem, obojętne".
Interesująco prezentują się także odpowiedzi przy pytaniu o orientację seksualną. Heteroseksualność to ważna cecha kandydata na prezydenta dla niemal połowy badanych (45 proc.). Co trzeci ankietowany w sondażu przeprowadzonym przez firmę badawczą Opinia24 (34 proc.) uważa, że kandydat „nie musi być heteroseksualny", a 21 proc. wybiera odpowiedź: „Nie wiem, obojętne".
Kiedy w grę wchodzi wiek, dokładnie połowa Polaków przyznaje, że idealny ich zdaniem kandydat na prezydenta powinien „reprezentować raczej młodsze pokolenie". 12 proc. uważa, że „raczej reprezentować starsze pokolenie", a 38 proc. wybiera odpowiedź „nie wiem, obojętne".
Z kolei pytanie, czy idealny kandydat na prezydenta powinAen posiadać własną rodzinę, czyli żonę, męża, dzieci, dzieli Polaków na dwie podobne wielkościowo grupy. 46 proc. uważa, że powinien ją posiadać, a 41 proc. twierdzi, że „nie musi posiadać własnej rodziny". Dla 13 proc. ankietowanych ta kwestia nie ma znaczenia.
Badanie zostało zrealizowane przez Opinia24 metodą mixed mode (CATI i CAWI) na próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 13-18 listopada 2024 r.
O szczegółach przeczytasz na radiozet.pl
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.