W Ratuszu Staromiejskim odbyło się dziś (14.11.) uroczyste ślubowanie uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego Technikum im. Flagi Polski Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. - To młodzież, która uczy się poszanowania symboli narodowych, szacunku dla drugiego człowieka, bycia dobrym człowiekiem, a w przyszłości może zostać żołnierzem naszego kraju – mówiła dyrektorka ZSEiO Kamila Boros.
W 2023 r. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Oddziału Przygotowania Wojskowego w Technikum im. Flagi Polski wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.
W roku szkolnym 2023/2024 przy wsparciu Urzędu Miejskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymaliśmy dofinansowanie pozwalające na uruchomienie oddziału w szkole. Był to pierwszy oddział w naszym mieście, co odbiło się dużym echem
- przyznała Kamila Boros.
Dyrektorka ZSEiO zaznaczyła, że oddział ten cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. - Dziś w szeregi kadetów wstępuje kolejna klasa OPW w naszym Technikum. Młodzież, która rozpoczęła naukę w roku szkolnym 2024/2025 jest pełna zapału, chęci i zaangażowania – podkreśliła Kamila Boros. - To młodzież, która uczy się poszanowania symboli narodowych, szacunku dla drugiego człowieka, bycia dobrym człowiekiem, a w przyszłości może zostać żołnierzem naszego kraju.
Uczniowie po zakończeniu nauki mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe
– wyjaśniała Kamila Boros.
Podczas swojego wystąpienia dyrektorka zwróciła uwagę na to, że szkolny program Oddziały Przygotowania Wojskowego ma oparcie w znowelizowanym prawie oświatowym. - Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I-IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie V technikum – mówiła Kamila Boros.
Oznacza to, że minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu to 230 godzin (53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych). - Są one przeprowadzane zarówno w szkole, jak i w patronackiej jednostce wojskowej – dodała Kamila Boros.
Liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego to 30 osób, którzy godnie walczyli o przynależność do klasy w zawodzie technik logistyk
– stwierdziła dyrektorka ZSEiO.
W imieniu uczniów głos zabrała kadet Oliwia Pokorzyńska. - Składamy serdeczne podziękowania władzom naszego miasta za zgodę i pomoc w organizacji przez ostatnich kilka lat klas Technik-Logistyk, jak i od roku 2023 Oddziału Przygotowania Wojskowego – mówiła. - Dziękujemy dyrekcji, gronu pedagogicznemu i personelowi naszej szkoły za stworzenie warunków do nauki i zdobywania wiedzy.
Szczególnie serdeczne podziękowania składamy na ręce naszych rodziców i opiekunów. Wiemy, ile wysiłku wkładacie każdego dnia, aby zapewnić nam wszystko, co niezbędne i możliwe w naszym młodym życiu. Wiemy, że nie zawsze potrafimy okazać wam naszą wdzięczność. Dziś chcemy wszyscy powiedzieć tak głośno, jak słowo „ślubuję” słowo „dziękuję”. I dodać, że naprawdę bardzo was kochamy
– stwierdziła Oliwia Pokorzyńska.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.