I edycja konkursu „Czujka w domu może uratować Twoje życie” za nami. Uroczysta gala z tej okazji odbyła się 28 października w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu.
Konkurs trwał od 4 do 20 października br. Głównym jego przesłaniem było propagowanie bezpieczeństwa związanego z profilaktyką tlenku węgla wśród mieszkańców Elbląga. Pierwsze 100 osób, które prawidłowo odpowiedziały na pytania zawarte w ankiecie konkursowej, zostało nagrodzone certyfikowaną czujką tlenku węgla. Nagrody laureatom konkursu wręczyli: Prezydent Miasta Elbląg Michał Missan, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu mł. bryg. Bogdan Grzymowicz oraz dyrektor elbląskiego oddziału Braniewsko - Pasłęckiego Banku Spółdzielczego Tomasz Wasyńczuk.
Wydarzenie oprócz wręczenia nagród konkursowych było dobrą okazją do przedstawienia przybyłym gościom krótkiej prezentacji dotyczącej właściwości tlenku węgla oraz jego wpływu na organizm ludzki. Omówiono także podstawowe zasady bezpieczeństwa i profilaktyki tlenku węgla.
Prezentację przedstawili funkcjonariusze KM PSP w Elblągu. Następnie każdy z przybyłych gości mógł przećwiczyć w praktyce udzielanie pierwszej pomocy osobie z objawami zatrucia tlenkiem węgla, u której w rezultacie doszło do NZK (nagłego zatrzymania krążenia).
Przypominamy
Tlenek węgla to silnie toksyczny gaz, którego nie jesteśmy w stanie wykryć przy użyciu ludzkich zmysłów, dlatego jeżeli posiadamy w naszych domach lub mieszkaniach źródło ciepła, w którym zachodzi proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:
1. Dbajmy o odpowiednią wentylację w pomieszczeniach;
2. Nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych;
3. Regularnie wietrzmy pomieszczenia;
4. Dokonujmy przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także samych urządzeń grzewczych. Należy pamiętać, aby takie przeglądy i serwisy wykonywały osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i żeby odbywały one się w interwale czasowym zgodnym z obowiązującymi przepisami;
5. Rekomendujmy instalowanie czujek dymu oraz czujek tlenku węgla, które posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty.
Czujka dymu oraz czujka tlenu pozwala odpowiednio wcześnie wykryć zagrożenie, daje czas na ewakuację z pomieszczenia i wezwanie na miejsce odpowiednich służb ratunkowych.
Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu
Redakcja
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.