Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

22 Listopada, Piątek, Albert, Janusz, Konrad

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Młodzi żołnierze przeszli sprawdzian. "Musieliśmy walczyć z trudnym terenem i własnymi słabościami"

14.07.2024, 21:08:00
Młodzi żołnierze przeszli sprawdzian. "Musieliśmy walczyć z trudnym terenem i własnymi słabościami"
Fot. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Pętla taktyczna to sprawdzian wiedzy zdobytej przez żołnierzy przez ostatnie dwa tygodnie. To także – a może przede wszystkim – nauczenie się współdziałania ze swoimi kolegami i koleżankami i wspólne rozwiązywanie postawionych żołnierzom zadań.

 

 


Tak indywidualnie, jak i zespołowo, młodzi żołnierze muszą udowodnić, że znają podstawy umiejętności bojowych: właściwego posługiwania się bronią, poruszania się w terenie czy reagowania na atak przeciwnika.

 

 


Z pętlą taktyczną zmierzyło się niemal 100 żołnierzy szkolenia podstawowego, którzy od 28 czerwca szkolą się na szesnastodniowym szkoleniu w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wszystkie zajęcia realizowane są w 43 Batalionie Obrony Pogranicza w Braniewie.

 

 


Pętla taktyczna to wieloaspektowe ćwiczenie, które zawiera różnorodne elementy szkoleniowe. To m.in. reakcja na kontakt ogniowy z przeciwnikiem, ewakuacja rannego z pola walki, nakładanie maski przeciwgazowej czy dostarczanie amunicji czołgając się. To także marsz na orientację, przekazywanie sygnałów dowodzenia i wyznaczanie w terenie kierunku na podstawie azymutu.
Celem jest stworzenie sytuacji, które jak najwierniej oddają warunki panujące na współczesnym polu walki.

 

 

 

To był niezwykle intensywny dzień, musieliśmy nie tylko walczyć z trudnym terenem, ale także z własnymi słabościami i przede wszystkim upałem. Najtrudniejsze były momenty, gdy zmęczenie dawało się we znaki, a trzeba było zachować koncentrację i działać zgodnie z procedurami. Ale każdy z nas wiedział, że możemy liczyć na wsparcie naszych kolegów

— mówi jeden z żołnierzy.

 

 


Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to jedynie wstęp do dalszego rozwoju żołnierzy. Pełna formacja żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej trwa bowiem 3 lata i obejmuje trzy etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. W tym czasie żołnierze raz w miesiącu szkolą się na tzw. rotacjach, zaś każdy rok kończą dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.

 

 


A już w najbliższą sobotę (13.07.2024 r.) żołnierze złożą uroczystą przysięgę. Tego dnia wypowiedzą słowa roty, w której będą między innymi ślubować bronienia niepodległości i granic Polski. To szczególnie ważne dzisiaj, kiedy ich starsi koledzy są na polsko-białoruskiej granicy, pełniąc tam odpowiedzialną służbę.

 

 


Przysięgający to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego. Ponad 70% nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie. Przysięgę złożą również nauczyciele.  Silną grupę tworzą Panie, jest ich blisko 30%. Ponad 12 % żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego. Tyle samo pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Liczba żołnierzy służących w 45 Olsztyńskim Batalionie Lekkiej Piechoty zwiększy się o ponad 20.
Ponad 21 % żołnierzy pochodzi zasili szeregi 41 Batalionu Obrony Pogranicza w Giżycku, a ponad 16 % będzie kontynuowało służbę w 42 Morąskim Batalionie Lekkiej Piechoty. Najwięcej, bo aż ponad 24% żołnierzy zasili szeregi 43 Batalionu Obrony Pogranicza w Braniewie, a ponad 8 % służyć będzie w 44 Batalionie Lekkiej Piechoty w Ełku.

 

 

Monika Jabłońska-Buder
Zespół prasowy
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.