Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

23 Listopada, Sobota, Adela, Felicyta, Klemens

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Porażka prezydenta i zastępcy w wyborach. Wyborcy nie chcieli Wróblewskiego i Nowaka w sejmiku

10.04.2024, 08:24:00
Elbląg: Porażka prezydenta i zastępcy w wyborach. Wyborcy nie chcieli Wróblewskiego i Nowaka w sejmiku

Witold Wróblewski rządził Elblągiem przez dwie kadencje, w niedzielnych wyborach samorządowych poniósł jednak porażkę. Odchodzący prezydent uzyskał za mało głosów, aby zdobyć mandat w sejmiku województwa. Nie udało się to również jego zastępcy Januszowi Nowakowi.

 

 


Dwie kadencje na stanowisku prezydenta Elbląga najwyraźniej nie przełożyły się na poparcie wyborców. Witold Wróblewski, co prawda już w styczniu tego roku ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych i udzielił poparcia swojemu zastępcy Michałowi Missanowi, potem jednak dowiedzieliśmy się, że startuje w wyborach do sejmiku. Odchodzący prezydent kandydował z listy Trzeciej Drogi, na której zajmował ósme, ostatnie miejsce. Ostatecznie głosy oddało na niego 3 124 wyborców, z czego tylko 2 250 z Elbląga.

 

Lepszy wynik uzyskał drugi na liście Jan Bobek (4 577) i to on zdobył mandat radnego sejmiku z listy Trzeciej Drogi w okręgu nr 3. Warto dodać, że klęskę w wyborach ponieśli również radni KWW Witolda Wróblewskiego, których wielu tym razem do Rady Miejskiej w Elblągu startowało z KWW Ruch Samorządowy Tak dla Elbląga . Ten komitet zdobył 6,96 proc. poparcia (3 861 głosów), co jednak nie wystarczyło, aby wprowadzić do rady choć jednego kandydata.

 

 


W wyborach samorządowych przepadł również Janusz Nowak. Wiceprezydent Elbląga zamierzał spędzić emeryturę w sejmiku województwa. Wystartował jako lider listy Lewicy w okręgu nr 3. To w jego przypadku przełożyło się na 2 939 głosy (1 594 z Elbląga), za mało na mandat. Lewica w ogóle nie będzie ma swojej reprezentacji w sejmiku.

 

 


Wśród nowych sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego znajdą się jednak elblążanie. Mandat uzyskał Robert Turlej. Elbląski radny startował w okręgu nr 3 z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej i zdobył 16 125 głosów, w Elblągu jego kandydaturę poparło 11 048.

 

 

Do sejmiku dostał się również kandydat Prawa i Sprawiedliwości (drugi na liście w okręgu nr 3) Łukasz Kochan. Były komendant elbląskiej straży, w ubiegłorocznych wyborach bezskutecznie walczył o mandat na senatora. Udało się tym razem w wyborach do sejmiku. 7 508 głosów (3 289 z Elbląga) dało mu mandat.

 

 

 

Listów radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego:

 

 

 

Koalicja Obywatelska: Marcin Kuchciński, Teresa Astramowicz-Leyk, Tadeusz Politewicz, Bernadeta Hordejuk, Tadeusz Sobierajski, Katarzyna Królak, Jarosław Słoma, Zbigniew Homza, Katarzyna Sobiech, Magdalena Lewkowicz, Robert Turlej, Elżbieta Ruda, Marek Chyl (to troje radnych z okręgu nr 3)

 

 

 

Prawo i Sprawiedliwość: Paweł Warot, Bożenna Ulewicz, Bogusława Orzechowska, Ewa Wiśniewska, Anna Piątek, Małgorzata Kopiczko, Piotr Soćko, Patryk Kozłowski, Piotr Andruszkiewicz, Marcin Kazimierczuk, Łukasz Kochan (obaj z okręgu nr 3)

 

 

 

Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska2050 Szymona Hołowni): Maria Bąkowska, Bogdan Bartnicki, Jan Bobek (z okręgu nr 3), Bogusław Wisowaty, Sylwia Jaskulska, Rafał Wilczek

 

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.