Niebawem elblążanie zdecydują, kto w nowej kadencji będzie ich reprezentował na szczeblu władz lokalnych. Zanim to nastąpi, warto podsumować efekty pracy samorządu z ostatnich pięciu lat. Według najnowszego rankingu "Sukces kadencji 2018-2023" nie mamy powodów do zadowolenia. Elbląg, w zestawieniu miast na prawach powiatu, zajmuje ostatnie miejsce.
Podsumowania mijającej właśnie kadencji podjęło się Pismo "Wspólnota". Jego najnowszy ranking jest próbą oszacowania sukcesu, jaki odniosły samorządy w latach 2018–2023. - Koncentrujemy się wyłącznie na szczeblu gminnym. To samorządy szczebla podstawowego są bowiem odpowiedzialne za większość zdecentralizowanych funduszy, one mają także największą swobodę prowadzenia stosunkowo samodzielnych polityk rozwojowych - podkreślają autorzy zestawienia.
Elbląg w rankingu "Sukces kadencji 2018 - 2023" znajdziemy w zestawieniu 48 miast na prawach powiatu. W tej kategorii najlepiej wypadły: Sopot, Bielsko-Biała, Krosno i Tychy. Najsłabiej natomiast nasze miasto. Elbląg zajął ostatnie miejsce, odnotowując jednocześnie duży spadek w porównaniu z poprzednią kadencją (wtedy zajmował 33. miejsce).
Jeśli chodzi o poszczególne wskaźniki, to Elbląg najlepiej wypada w kategorii sukces ekonomiczny (w tym przypadku autorzy rankingu pod uwagę wzięli m.in. zmianę odsetka zarejestrowanych bezrobotnych, liczbę nowo zarejestrowanych prywatnych podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców i zmianę wielkości dochodów z CIT przeliczonych na mieszkańca w latach 2017–2022), zajmując 22. miejsce na 48 miast na prawach powiatu. Najgorzej wypadliśmy, w kategorii: sukces społeczny, również lądując na końcu zestawienia (tutaj przyjrzano się m.in. wynikom z egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku, zmianom odsetka dzieci w wieku 1–3 lata objętych opieką żłobkową w latach 2016–2021, liczbie mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w latach 2018–2022 i wydatkom budżetowym ponoszonym na ochronę środowiska).
Jak w rankingu "Wspólnoty" wypadły inne miasta z województwa warmińsko-mazurskiego? W kategorii miast wojewódzkich znajdziemy Olsztyn (największe miasto i jednocześnie stolicę regionu). Zajął on 12. na 18. miejsc. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Warszawa, a za nią są: Poznań i Gdańsk. Z kolei w kategorii: miasteczka ujęto m.in.: Pasłęk (362. miejsce na 631. miejscowości), Frombork (397. miejsce) i Młynary (451. miejsce).
Wyniki prezentujemy kilka tygodni przed wyborami, posługując się jednak danymi sięgającymi tylko do 2022 roku, a więc częściowo nieaktualnymi, jednak problem opóźnienia mieliśmy też w poprzednich edycjach zestawienia. Opieramy się na najnowszych dostępnych danych, przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów, a także z kilku innych źródeł. Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do: sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej), sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej), sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej) i sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym)
- dodają autorzy rankingu "Sukces kadencji 2018-2023".
Ranking znajdziemy TUTAJ.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.