Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

24 Listopada, Niedziela, Flora, Jan, Roman

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Ratowanie Odlewni to ratowanie Elbląga. Uczyńmy to wszyscy wspólnie

26.01.2024, 13:30:00
Ratowanie Odlewni to ratowanie Elbląga. Uczyńmy to wszyscy wspólnie

Dość niespodziewanie obiegła miasto wiadomość o zamknięciu Odlewni General Electric w Elblągu. Lokalnie ludzie z branży od dłuższego czasu wiedzieli o problemach Odlewni ale nikt nie przypuszczał, że koncern General Electric podejmie aż tak radykalną decyzję. Takie jest prawo właściciela i wolnego rynku.

 

 

Podobną decyzję podjął koncern Fiat w Bielsku Białej o zamknięciu fabryki silników spalinowych. W Bielsku Białej pracę straci łącznie 1000 pracowników, w Elblągu 170 bezpośrednio a łącznie z firmami kooperującymi, to może być drugie tyle. Sytuacja tych zakładów jest zgoła inna. Dla fabryki silników spalinowych w Bielsku Białej rynek się kończy, dla odlewni w Elblągu  rynek wielkogabarytowych odlewów staliwnych jest i będzie. Krótko wspomnę historyczny wkład odlewni w Elblągu w rozwój wielu branż przemysłu w Polsce i za granicą - odlewnia produkowała odlewy dla wszystkich polskich stoczni, górnictwa, cementowni i przemysłu wielkiej chemii.

 


    Ta odlewnia jest bardzo ważna dla Elbląga z uwagi na setki miejsc pracy, podatki od nieruchomości oraz podatek PIT od zatrudnionych pracowników, z którego 40 % wpływa do budżetu miasta. Wartością nie do przecenienia jest, kapitał ludzki – specjalistyczna wiedza techniczna, technologiczna i doświadczenie całego zespołu pracowników. Możemy przejść nad decyzją koncernu General Electric o zamknięciu odlewni do porządku dziennego, co będzie ogromną stratą dla Elbląga i regionu, ale możemy też podjąć skuteczną próbę uratowania tej firmy.  Działając wspólnie – pracownicy odlewni, władze miasta Elbląga i elbląscy parlamentarzyści. Im szybciej nastąpi działanie tym większa szansa na pełny sukces tego projektu. Kluczem dla tego działania jest utrzymanie odlewni w biegu produkcyjnym i zachowanie dotychczasowych klientów odlewni.

 

 

 

Komponenty Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu w Formule Lizingu Pracowniczego

 

 

 

1.  Utworzenie przez Pracowników Odlewni Spółki Pracowniczej lub innej spółki Prawa Handlowego, której częścią kapitału zakładowego będą odprawy, które pracownicy otrzymają od pracodawcy – ich sumaryczna wielkość w zależności od wynegocjowanych warunków wynosić będzie od 14 do 24 milionów złotych. Nowo utworzona spółka wynegocjuje i podpisze umowę lizingu Odlewni z General Electric z opcją wykupu.

 

2.  Prezydent Miast Elbląga wniesie aportem do kapitału zakładowego Spółki Pracowniczej kwotę wynikającą z  dwuletniego zwolnienia  spółki z podatku od nieruchomości.

 

3.  Parlamentarzyści : Elżbieta Gelert, Jacek Protas, Jerzy Wcisła i Andrzej Śliwka wykonają następujące zadania:

 

- uzyskają w ministerstwie skarbu lub Agencji Rozwoju Przemysłu lub od Polskiej Grupy Zbrojeniowej dokapitalizowanie Spółki Pracowniczej w zamian za objecie stosownej liczby udziałów, kwotą wynikającą z analizy Spółki Pracowniczej konieczną do bezpiecznego prowadzenia działalności spółki. Powinien on być nie mniejszy niż trzykrotność miesięcznej sprzedaży. Sumarycznie kapitał zakładowy Spółki Pracowniczej składałby się z : kwoty odpraw pracowniczych plus kwota aportu wniesionego przez prezydenta Elbląga  plus dokapitalizowanie uzyskane przez parlamentarzystów z instytucji rządowych.

 

- uzyskają decyzji ZUS-u o zastosowaniu na okres jednego roku tzw. małego ZUS-u dla pracowników  nowo utworzonej Spółki Pracowniczej.


 
- uzyskają roczne zwolnienie z opłat środowiskowych od Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Warmińsko Mazurskiego

 

- poprowadzą przy wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych rozmowy z General Electric rozmowy o warunkach przekształcenia odlewni w Samodzielny podmiot gospodarczy z udziałem pracowników odlewni. Firma General Electric prowadzi rozliczne biznesy w Polsce powinna ze zrozumieniem odnieść się do tej propozycji w sytuacji gdy sama jest zaineresowana zbyciem odlewni.

 

 

Powstała w ten sposób Nowa Odlewnia z dużym udziałem właścicielskim pracowników bez problemu poradzi sobie z restrukturyzacją kosztów produkcji,  optymalizacją zarządzania i organizacją procesów produkcyjnych, tak aby mogła być odporna cenowo na konkurencję producentów azjatyckich. Przewagę tej firmy będzie stanowiła wysoka jakość, tradycja i portfolio zadowolonych klientów.

 

 

Realizacja Projektu Ratowania Odlewni w Elblągu w Formule Lizingu Pracowniczego przyniesie korzyści wszystkim stronom projektu tworząc perspektywę wieloletniego rozwoju firmy i miasta Elbląga, Nie podjęcie tego projektu oznaczać będzie straty finansowe znacznie przewyższające kwotę potrzebną do utworzenia kapitału zakładowego spółki.  Te straty obciążą wiele obszarów życia miasta i instytucji państwowych. Elbląg utraci sumarycznie około 400 dobrze płatnych miejsc pracy ale również wielu wysoko wykwalifikowanych elblążan, którzy wyjadą z miasta w poszukiwaniu pracy w innych miastach w Polsce. Dla Urzędu Pracy będzie to koszt wypłacania zasiłków dla bezrobotnych i ubezpieczenia społecznego. Społecznie oznacza to zubożenie kilkuset rodzin, osłabienie rynku konsumpcyjnego i usług, odczuwalne dalsze zubożenie miasta. Umocni się syndrom miasta syndrom Elbląga jako miasta upadającego i będzie negatywnym rokowaniem dla jego przyszłego rozwoju.

 

 

Dla powodzenia tej inicjatywy niezbędne jest natychmiastowe współdziałanie wszystkich a autorstwo tej koncepcji nie powinno mieć żadnego znaczenia.

Stąd mój apel – mimo rozpoczynającej się samorządowej kampanii wyborczej stańmy wszyscy w jednym szeregu, Prezydent Miasta Elbląga, parlamentarzyści, w tym również poseł Andrzej Śliwka, który z racji swojego doświadczenia zawodowego  w Ministerstwie Aktywów Państwowych ma przetarte różne ścieżki pozyskiwania funduszy i uratujmy tą Odlewnię.

 

Jest to możliwe, konieczne i pożądane.

 


Stefan Rembelski

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.