Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

21 Lutego, Środa, Eleonora, Feliks, Kiejstus

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Wyrok dla wójta Grunwaldu. "Nie ma przyzwolenia, żeby włodarze szkalowali mieszkańców"

18.01.2024, 08:00:00
Elbląg: Wyrok dla wójta Grunwaldu. "Nie ma przyzwolenia, żeby włodarze szkalowali mieszkańców"

Sąd apelacyjny w Elblągu obniżył karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem, zasadzoną wobec wójta gminy Grunwald Adama Sz. skazanego za przekroczenie uprawnień. Chodzi o list, który w 2021 roku wysłał do ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego.

 

 

 


Dziś, 17 stycznia przed Sądem Okręgowym w Elblągu zapadło postanowienie w sprawie wójta Grunwaldu Adama Sz. Samorządowiec oskarżony o przekroczenie uprawnień, polegające na ujawnieniu, bez zgody pokrzywdzonych, danych wrażliwych dotyczących stanu zdrowia, orientacji seksualnej i przekonań światopoglądowych wyrok sądu pierwszej instancji usłyszał w listopadzie 2022 roku. Sąd Rejonowy w Ostródzie uznał go za winnego czynu z art. 231 § 1 kk (przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - przyp. red.) w zbiegu z art. 107 § 2 ustawy o ochronie danych osobowych i za to skazany na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku próby oraz z orzeczeniem środka karnego w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości na stronie internetowej gminy G. i przez wywieszenie go w budynku urzędu gminy. Od tego postanowienia odwołał się obrońca mężczyzny.

 

 

 

 

Sąd apelacyjny w Elblągu w części zmienił wyrok sądu pierwszej instancji. Wyeliminował z opisu czynu przypisanego oskarżonemu "działanie oskarżonego na szkodę wynikające z ujawnienia danych wrażliwych zawartych w piśmie z 5 marca 2021 r. skierowanym do Prezesa Rady Ministrów" i obniżył wymierzoną karę do 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Dodatkowo Sąd Okręgowy w Elblągu obniżył nawiązki na rzecz poszkodowanych kobiet do 2 i 1,5 tys. zł i uchylił rozstrzygnięcie o opłacie. Adam Sz. będzie musiał również pokryć koszta sądowe oraz zapłacić na rzecz oskarżycielek posiłkowych po 1,8 tys. zł, tytułem zwrotu wydatków poniesionych na ustanowienie pełnomocnika. W pozostałym zakresie zaskarżony wyrok został utrzymany w mocy.


 

 

 

Jestem usatysfakcjonowany z tego wyroku. Rzeczpospolita jest państwem, w którym nikt nie może być dyskryminowany, to wynika z naszej konstytucji. Ja ten wyrok odbieram jako realizację tej zasady konstytucyjnej

 

- skomentował wyrok Piotr Krajewski, aplikant adwokacki reprezentujący oskarżycielki posiłkowe.

 

 

 

 

Nie ma przyzwolenia na to, żeby włodarze szkalowali swoich mieszkańców i swoje mieszkanki. Mam satysfakcję, że wyrok został utrzymany w mocy. Trochę jestem zawiedziona, że wymiar kary został obniżony. To, co dla mnie najważniejsze to fakt, że pan wójt nie będzie mógł wystartować w wyborach. To pokazuje lokalnej społeczności, że mają prawo wymagać od swoich włodarzy przestrzegania prawa, szacunku, niedyskryminowania i nieujawniania danych osobowych, wrażliwych danych

- dodała Monika Falej, która złożyła zawiadomienie w sprawie, która zaprowadziła Adama Sz. na ławę oskarżonych.

 

 

 

 

Przypomnijmy. Cała sprawa ma swój początek w 2021 roku. Wójt Grunwaldu napisał wtedy list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym prosił o rozwiązanie rady gminy. - Jako dowód niekompetencji radnych wójt pisze o ich życiu prywatnym - o chorobach i o orientacji seksualnej ich dzieci - w 2021 roku informowało o tej sprawie tvn24.pl. O jednej z radnych donosił np. "prywatnie matka lesbijki o poglądach mocno lewicowych”, pisały media. Gdy treść pisma została ujawniona, o wydarzeniach z gminy w powiecie ostródzkim zrobiło się głośnio w całej Polsce. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu. Wyrok SO w Elblągu jest prawomocny, co dla polityka oznacza utratę mandatu.

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.