Dziś, 1 października, odbyła się inauguracja roku akademickiego w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Tym razem naukę rozpoczęło ok. 400 nowych studentów. - Uroczysta inauguracja roku akademickiego w tradycji i obyczajach uczelni posiada najwyższą rangę, a w historii naszej Akademii odbywa się ona po raz 22 – mówiła Rektor AMiSNS dr Magdalena Dubiella-Polakowska.
W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m. in. poseł Leonard Krasulski, starosta elbląski Maciej Romanowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski, radna Halina Sałata, przewodniczący Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Janusz Hajdukowicz.
W minionym roku akademickim mury uczelni opuścili studenci kierunku położnictwo oraz pierwsi magistrowie kierunku fizjoterapia.
W dniu dzisiejszym świętujemy podwójną uroczystość. Po raz pierwszy studia ukończyli absolwenci kierunku fizjoterapia, jednolitych studiów magisterskich. Przy okazji chciałabym powiedzieć, że jesteśmy szalenie dumni i cieszymy się z faktu, że aż 50 proc. absolwentów kierunku położnictwo zasiliło już szeregi kadry medycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu
– mówiła dr Anna Tałaj, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Podczas inauguracji odbyło się przyrzeczenie położnych, pierwszych absolwentów tego kierunku. Studia pierwszego stopnia ukończyło 20 osób (wśród nich był jeden mężczyzna). Dodatkowo jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia ukończyło 8 osób.
Dr Magdalena Dubiella-Polakowska podsumowała działalności Akademii.
Miniony rok akademicki przeniósł nas niespodziewanie w zupełnie inną erę rozwoju, uwolnił drzemiący w niej potencjał, otworzył drzwi do nowych projektów i dał nam szansę do dołączenia do wielkiej rodziny pnących się w górę uczelni, ubiegających się o status akademicki. Nie możemy tej szansy zmarnować
- zaznaczyła Rektor AMiSNS.
Otwarty w zeszłym roku kierunek lekarski pozwolił uczelni na rozwinięcie skrzydeł.
Radość mieszała się z niepewnością mając na względzie realizację tak trudnego i ambitnego planu. Dodał nam pewności fakt, że kierunek lekarski wyrósł na solidnych fundamentach kształcenia medycznego, które rozpoczęliśmy niemal 20 lat temu
– dodała Magdalena Dubiella-Polakowska.
Liczba nowych studentów wynosiła ok. 400 osób. To jednak może się jeszcze zmienić, gdyż dziś rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca. Potrwa ona dwa tygodnie.
Wykład inauguracyjny „Innowacje w chirurgii i nauce” poprowadził nowy prorektor ds. nauki dr hab. Karol Połom.
Nie zapomniano również o tym, by uczcić minutą ciszy pamięć prof. dr hab. Andrzeja Sylwestrzaka, który przez 17 lat był Dziekanem Wydziału Administracji i Nauk Społecznych.
Życie naszej Akademii obfituje w chwile radosne i całe szczęście, że tych chwil radosnych jest znaczenie więcej wśród osób, które tworzą naszą społeczność akademicką. Zdarzają się też chwile smutne dla Akademii. One są okazją do głębszej refleksji. W maju tego roku pożegnaliśmy pana profesora doktora habilitowanego Andrzeja Sylwestrzaka, który w latach 2004-2021 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Straciliśmy wybitną osobowość, wspaniałego człowieka
– zaznaczył Prorektor ds. kształcenia i organizacji dr Maciej Bogusławski
Prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak w 1964 roku ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i na kolejnych dziesięć lat związał się zawodowo z tamtejszym Wydziałem Prawa i Administracji. W 1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a następnie w roku 1973 uzyskał habilitację. W 1989 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1994 r. uzyskał tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk prawnych. Przez wiele lat był związany z wieloma ośrodkami naukowymi takimi jak Uniwersytet Gdański, Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski pełniąc rolę dziekana, prodziekana i kierownika Katedr. W latach 2004 – 2021 na stałe związał się z Akademią Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych pełniąc w tym okresie funkcję Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych.
Jego zainteresowania naukowe obejmowały historię doktryn politycznych i prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem myśli politycznej epoki Oświecenia oraz doktryny podziału władzy, historię instytucji kontrolnych w Polsce, szczególnie pozycję Najwyższej Izby Kontroli w II i III Rzeczypospolitej, a także kontrolę w Unii Europejskiej. Był autorem przeszło trzystu publikacji naukowych i dydaktycznych, w tym wielokrotnie wznawianego podręcznika "Historia doktryn politycznych i prawnych". Wypromował 24 doktorów nauk prawnych.
KJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.