Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

25 Kwietnia, Czwartek, Marek, Jaroslaw, Wasyl

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

"Pogłębienie 800-metrowego odcinka toru wodnego to zadanie spółki miejskiej". Nowa opinia, ekspert ten sam

05.06.2023, 12:22:00
"Pogłębienie 800-metrowego odcinka toru wodnego to zadanie spółki miejskiej". Nowa opinia, ekspert ten sam
Fot. Agnieszka Klatt

Wprost mamy informację, z opinii prawnej, która została przygotowana przez niekwestionowany przez nas i pana prezydenta Wróblewskiego autorytet, że kwestia pogłębienia 800-metrowego odcinka to zadanie spółki miejskiej - mówił Andrzej Śliwka, podczas konferencji prasowej. Wiceminister aktywów państwowych zaprezentował dziś (3 czerwca) opinię prawnika dotyczącą sprawy, która od wielu miesięcy dzieli rząd i samorząd. 

 

 

 

Nową opinię prawną dotyczącą elbląskiego portu i spornej kwestii pogłębienia 800-metrowego odcinka toru wodnego zaprezentował wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka podczas konferencji prasowej, zwołanej w Elblągu dziś (3 czerwca) rano. Została ona wykonana na zlecenie Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego.

 

 

Od dłuższego czas śledzimy tę medialną burzę, wywołaną przez władze Elbląga, dotyczącą portu w Elblągu. Jako Izba wystąpiliśmy o opinię prawną, która mogłaby jednoznacznie rozstrzygnąć, po czyjej stronie jest racja. Czy rację mają minister Andrzej Śliwka i poseł Leonard Krasulski mówiący o tym, że państwo powinno w tej chwili zarządzać tym portem, być tym podmiotem, który da szansę na rozwój, czy racja prawna jest po stronie władzy miasta? Wczoraj przekazaliśmy tę opinię, mam nadzieję, że pan minister Andrzej Śliwka w końcu będzie miał większe i szybsze możliwości do realizacji tego wielkiego dzieła, na którym zależy przedsiębiorcom z całej Polski

 

 

- mówił Andrzej Jaworski, prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego, pełnomocnik okręgu gdyńskiego Prawa i Sprawiedliwości, który uczestniczył w dzisiejszej konferencji prasowej. 

 

 

 

W tej opinii przygotowanej przez pana profesora Suwaja, specjalisty w zakresie prawa portowego, mamy jasną sytuację, że budowa obrotnicy i budowa oraz finansowanie toru wodnego o długości 800-metrów w granicach portu stanowią zadania podmiotu zarządzającego. Wprost mamy informację, z opinii prawnej, która została przygotowana przez niekwestionowany przez nas i pana prezydenta Wróblewskiego autorytet, który posługiwał się pierwotną opinią, że to zadanie spółki miejskiej - Zarządu Portu Morskiego  w Elblągu

 

 

- podkreślał Andrzej Śliwka. 

 


Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Robert Suwaj, adwokat i prof. Politechniki Warszawskiej, to ekspert, który opinię w tej samej sprawie przygotował na zlecenie władz Elbląga w październiku 2022 roku (można ją znaleźć TUTAJ). W starszym dokumencie możemy przeczytać: "Zgodnie z treścią art. 163 Konstytucji RP właściwość kompetencyjną samorządu terytorialnego stanowić mogą wyłącznie te zadania publiczne, których ustawa bądź Konstytucja nie zastrzegły dla organów administracji rządowej. Skoro więc zadania z zakresu budowy, modernizacji i utrzymania infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich stanowi zadanie z zakresu administracji rządowej, to Miasto Elbląg nie posiada kompetencji do realizacji zadań polegających, na budowie, modernizacji lub utrzymania torów wodnych na wewnętrznych, przepływowych wodach morskich w graniach Portu Morskiego w Elblągu". W zaprezentowanej dziś opinii czytamy, że: Zarówno wykonanie obrotnicy, jak i budowa 800-metrów torów wodnych w granicach portu morskiego należy zakwalifikować jako budowę "infrastruktury portowej" w rozumieniu przepisów ustawy o portach i przystaniach morskich, dlatego należy przyjąć, że stanowi zadanie podmiotu zarządzającego portem".

 

 

 

Pan prezydent o wielu miesięcy mówi o tym, że pogłębienie toru wodnego na odcinku 800-metrów i wybudowanie obrotnicy nie jest jego zadaniem. Mamy opinię prawną, która została przygotowana na zlecenie Izby. Jest to opinia prawna przygotowana przez pana prof. Suwaja, czyli pana profesora, który przygotowywał poprzednią opinię dla miasta. (...) Z poprzedniej opinii wynikało, że to nie miasto ma to robić. My oczywiście mówiliśmy o tym, że kompetentnym, właściwym organem do realizacji tej inwestycji, czyli pogłębienia toru wodnego na odcinku 800-metrów jest spółka miejska. Pan prezydent Wróblewski interpretował tę opinię w sposób manipulacyjny, to jest standardowe działanie, jeśli chodzi o koalicję rządzącą w Elblągu. Mam nadzieję, że ta sytuacja, w której mamy jasną, wyraźną opinię obali te kłamstwa prezydenta Wróblewskiego

 

 

 - wiceminister przekonywał, że obie opinie prof. Suwaja się uzupełniają, a problem leży w źle sformułowanym przez prezydenta Elbląga pytaniu.

 

 

Andrzej Śliwka przypomniał o nadal nierozwiązanym sporze między samorządem i rządem. - Od dłuższego czasu jesteśmy w sytuacji dosyć patowej - mówił. - Na stole leży propozycja 100 mln zł, która jest dobrą propozycją rządową, żeby port morski mógł się rozwijać. Niestety włodarz miasta, cała koalicja rządząca miastem spod znaku Platformy, PSL wolą uprawiać brudną grę polityczną, a nie dać o to, żeby nasze miasto, nasz region się rozwijał. Port morski w Elblągu byłby olbrzymią szansą na to, żebyśmy generowali nowe miejsca pracy, ściągali biznes do Elbląga. Sam rozmawiając z przedsiębiorcami, tymi elbląskimi, widzę jaki jest duży potencjał związany z tym, żeby ten port wreszcie pełnił rolę rozwojową, motoru napędowego, całego naszego regionu. 

 


Przypomnijmy. Spór między samorządem a rządem w sprawie elbląskiego portu trwa od wielu miesięcy. Punktem zapalnym była kwestia pogłębienia około 900-metrowego odcinka rzeki Elbląg, zapewniające dostęp do portu i skorzystanie z przekopu Mierzei Wiślanej. Zadania tego nie chce zrealizować rząd i Urząd Morski w Gdyni, a także elbląski samorząd. Obie strony przekonują, że to nie ich obowiązek. Ostatecznie rząd zaproponował, że wyłoży do 100 mln zł na inwestycje portowe, ale w zamian chce przejąć pakiet kontrolny udziałów w elbląskim porcie. Do porozumienia w tej sprawie nadal nie doszło. 

 

 

 

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.



redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.