Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

1 Grudnia, Piątek, Natalia, Blanka, Eligiusz

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg: Zarząd "opuścił" spółdzielnię. Lokatorzy zostali z zadłużeniem i kontami zajętymi przez komornika

26.05.2023, 10:58:00
Elbląg: Zarząd "opuścił" spółdzielnię. Lokatorzy zostali z zadłużeniem i kontami zajętymi przez komornika
Fot. Paweł Friedrich

Spółdzielnia mieszkaniowa "Usługa Dom" pozostała bez zarządu, natomiast z kontem zablokowanym przez komornika, zadłużeniem u dostawców mediów i biurem "zamkniętym do odwołania". Lokatorzy z problemem muszą mierzyć się sami. 

 

 

 

Firma sprzątająca już wypowiedziała umowę. Obecnie sami sprzątamy klatkę schodową. Od listopada nie mamy opłaconej wody, nie mamy również opłaconego prądu w częściach wspólnych budynku. Długi całej spółdzielni z tego tytułu sięgają 560 tys. zł, a to nie wszystko. Cały czas płacimy czynsz, ale nie mamy żadnej gwarancji, że za chwilę nie odetną nam prądu na klace schodowej, czy wody

 

- mówi pani Paulina, mieszkanka budynku przy ul. Robotniczej należącego do spółdzielni "Usługa Dom". 

 


Sytuacja spółdzielni była tematem spotkania, które dziś (24 maja) odbyło się przy ul. Nitschmanna. Uczestniczyli w nim członkowie i lokatorzy, przedstawicieli zarządu nie było, bo obecnie nikt nie pełni tej funkcji.

 

 

Aktualna sytuacja to, jak usłyszeliśmy pokłosie toczącej się od 12 lat sprawy w sądzie, między spółdzielnią a firmą wykonującą ostatnią inwestycję "Usługi Dom" w Elblągu, budynek przy ul. Reja. Wyrok jeszcze nie zapadł, ale sąd, jak mówi ex pracownica spółdzielni, zdecydował o zablokowaniu kont (w grę wchodzi kwota 4 mln zł należności względem wykonawcy, jeśli zapadnie wyrok niekorzystny dla spółdzielni). To spowodowało również zadłużenie m.in. w opłatach za media.

 

 

Pani prezes 1 lutego tego roku przeszła na emeryturę. Rada nadzorcza, która przez jakiś czas jeszcze działała, podpisała jej świadectwo pracy i to w chwili, kiedy powstał taki bałagan.  Pod koniec kwietnia na siedzibie spółdzielni pojawiło się ogłoszenie, że biuro jest nieczynne do odwołania. Właściciele poszczególnych nieruchomości w tej chwili nie mają z kim się kontaktować. Od mecenasa, który ich reprezentuje, usłyszeliśmy, że ten temat trudno ugryźć, bo to pierwsza taka sytuacja w Polsce. Wszyscy są w szoku

 

- mówi była pracownica spółdzielni, obecna na spotkaniu. 

 


Wielu lokatorów o tym, jak poważna jest sytuacja spółdzielni, dowiedziało się dopiero pod koniec kwietnia, gdy ta eskalowała. 

 

 

W tej chwili zostaliśmy sami. Ten statek nie ma kapitana i nie wiemy, co dalej robić. Obecnie zastanawiamy się, gdzie i komu płacić czynsz

 

 

- rozgoryczenia nie ukrywała jedna z uczestniczek spotkania. 

 

 


Jeszcze zanim "biuro spółdzielni zamknięto do odwołania" w części budynków założono wspólnoty mieszkaniowe, które teraz przejęły problemy lokatorów, są odpowiedzialne za rozliczenia ze spółdzielnią. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy budynków przy ul. Okrzei i Robotniczej, gdzie takich wspólnot nie zdążono założyć. 

 

 

 

Chcieliśmy sprzedać mieszkanie, jednak nie możemy, bo nie mamy żadnej dokumentacji. Pracownicy złożyli wypowiedzenia, biuro zamknięto, a my zostaliśmy z problemem. Nikt nas wcześniej nie poinformował o tej sytuacji. Nas nie dotyczyła ta sprawa sądowa. Generalnie nie mieliśmy pojęcia, co się dzieje. Dowiedzieliśmy się po wszystkim. W tej chwili nawet nie mamy możliwości, aby uregulować zaległości za media. Musimy płacić z nadzieją, że nam nie odłączą, ale nikt nam tego nie zagwarantuje

 

- dodaje mieszkanka ul. Robotniczej. 

 

 


Problemem jest więc "bezkrólewie" spółdzielni i brak dostępu do dokumentacji, która znajduje się biurze (dokumenty dotyczące poszczególnych nieruchomości są potrzebne np. lokatorom, którzy chcieliby założyć wspólnotę). - Nie ma prezesa, zastępcy, zarządu, czy rady nadzorczej. Nikt nie reprezentuje spółdzielni, nie ma nawet kto złożyć wniosek o upadłość - podkreślał jeden z uczestników spotkania. 

 

 

 


Mecenas, który reprezentuje członków spółdzielni, nie dotarł na spotkanie. Ten jednak, jak dziś usłyszeliśmy, złożył doniesienie do prokuratur o popełnienie przestępstwa gospodarczego oraz pismo do Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie. 


 

Z kolei mecenas, który obsługiwał spółdzielnię, złożył wypowiedzenie, ale jednocześnie mamy informację, że zwrócił się do sądu o powołanie kuratora sądowego w tej sprawie, żeby możliwy był np. dostęp do dokumentów

 

 

- mówiła była pracownica spółdzielni. 

 


Członkowie spółdzielni w planach mają kolejne spotkania. Do tematu wrócimy. 

 


 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Zarząd "opuścił" spółdzielnię. Lokatorzy zostali z problemem ( zdjęć 24 )
Dodano: 2023-05-25 | Fot Paweł Friedrich

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2023 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.