Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

26 Kwietnia, Piątek, Maria, Marcelina, Marzena

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna?

23.05.2023, 16:31:00
Setki nowych firm, tysiące miejsc pracy w Elblągu. Zbliża się rewolucja inwestycyjna?

Zbliża się rewolucja inwestycyjna, z której Elbląg będzie mógł czerpać pożytki pełnymi garściami i w końcu będzie mógł wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju, wzrostu gospodarczego i ekonomicznego. Może się tak stać za sprawą mojego projektu o skróceniu okresu amortyzacji dla nowych budynków i budowli niemieszkalnych, który napisałem dla KUKIZ´15. Staraniem posłów Pawła Kukiza i Jarosława Sachajki przybrał on kształt poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projektowi nadano Druk Nr 3129 i skierowano do pierwszego czytania – wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy reprezentuje poseł Jarosław Sachajko.
 

 


Krótka historia projektu


Projekt ten napisałem z myślą o Elblągu w roku 2010 jako projekt pilotażowy dla Elbląga i Powiatu Elbląskiego i był on prezentowany na łamach elbląskich mediów internetowych jako „Dywersyfikacja inwestycji jako metoda trwałego tworzenia miejsc pracy w regionach objętych wysokim bezrobociem”.

W takcie przedterminowych wyborów samorządowych w drugiej turze, ów projekt przedstawiłem Jerzemu Wilkowi i posłance Elżbiecie Gelert, która obiecała przedstawić go premierowi Donaldowi Tuskowi. Nie znalazł on jednak uznania, a szkoda, bo dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu - bylibyśmy bogatym dynamicznie rozwijającym się miastem, prężnym liderem Regionu Elbląskiego.

Dzisiaj taka szansa przed Elblągiem pojawi się raz jeszcze – pytanie czy we współpracy i zgodzie ponad partykularnymi podziałami, potrafimy z tej wielkiej szansy skorzystać?



Istota projektu


Obecny stan prawny jest następujący. Każdy przedsiębiorca podejmujący inwestycję polegającą na budowie budynków lub budowli gospodarczych, koszty inwestycji może amortyzować przez 40 lat, czyli 2,5% rocznie. Prosto mówiąc, pieniądze zainwestowane zwrócą się przedsiębiorcy po 40 latach.

Ustawa zmienia ten stan rzeczy w sposób rewolucyjny. Otóż przedsiębiorcy będą mogli indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnym, po raz pierwszy wprowadzanymi do ewidencji środków trwałych, w przypadku gdy:

1. Nieruchomość znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym stopa bezrobocia wynosi co najmniej 150% stopy bezrobocia w kraju, oraz

2. Dochód na mieszkańca gminy jest niższy niż 80% dochodu na mieszkańca w kraju

Okres amortyzacji wynosi 10 lat, a dla powiatów, w których stopa bezrobocia wynosi co powyżej 200% stopy bezrobocia w kraju, okres amortyzacji może wynosić 5 lat.

Takich gmin i powiatów w Polsce spełniających powyższe warunki jest ponad 70%. Elbląg i gminy powiatu elbląskiego spełniają warunki 5-letniego okresu amortyzacji inwestycji.

Co to oznacza dla inwestorów? To, że przedsiębiorca inwestując na przykład w Trójmieście lub w Warszawie, zwrot kosztów inwestycji uzyska po 40 latach, a w przypadku budowy firmy w Elblągu zwrot kosztów inwestycji uzyska po 5-ciu latach, czyli 8 razy szybciej. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że wybór Elbląg jest oczywisty i oczywistym jest, że bum inwestycyjny w naszym mieście stanie się faktem.



Czy Elbląg jest gotowy na przyjęcie inwestorów?

Znaczenie tej ustawy dla szybkiego napływu inwestycji do tzw. Polski Powiatowej w długim terminie będzie porównywalne z ustawą Mieczysława Wilczka z 1989 roku o działalności gospodarczej. Idea tej ustawy zrodziła się w Elblągu i dlatego Elbląg powinien być i mam głębokie przekonanie, że będzie wzorem, liderem i beneficjentem pożytków z niej płynących.

Bardzo wielkim atutem naszego miasta jest położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych, bliskość aglomeracji trójmiejskiej, port morski i stosunkowo dużo terenów inwestycyjnych. Można powiedzieć, że Elbląg ma przysłowiowy złoty rób – cóż zatem trzeba, by nie ostał się nam jeno sznur.

Elbląg w tej kwestii – obojętnie jak by to nie brzmiało dziwnie – potrzebuje ZGODY i WSPÓŁPRACY wszystkich środowisk mimo różnic politycznych i toczącej się parlamentarnej kampanii wyborczej.

Musimy dla Elbląga umieć skorzystać z potencjału posłów i urzędników rządowych PiS-u, z potencjału i lokalnego patriotyzmu posłów i radnych sejmiku PO, PSl-u i Lewicy, z dobrej woli i pracy prezydenta Witolda Wróblewskiego i Rady Miasta. Wreszcie z entuzjazmu wszystkich organizacji społecznych działających w Elblągu. Tylko w takiej formule możemy zacząć już teraz budować Strategię Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga.


Ustawa jest teraz na etapie pierwszego czytania. Optymistycznie prace legislacyjne dobiegną końca za trzy, cztery miesiące, a ustawa wejdzie w życie najpóźniej od stycznia 2024 roku. Nie możemy tego czasu zmarnować, bo inni nas wyprzedzą.

Mamy obowiązek razem zgodnie pracować na rzecz budowy Strategii Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga obejmującej:

- prospekt emisyjny jako ofertę publiczną dla inwestorów
- inwentaryzację i uporządkowanie terenów inwestycyjnych
- zbudowanie zasobów finansowych z pieniędzy rządowych i marszałka województwa na uzbrojenie Terkawki, komunikacyjne włączenie terenu lotniska do S7
- włączenie EPWiK-u, PGNIG-u i Energi proces uzbrojenia Terkawki
- opracowanie przez Departamenty Urbanistyki i Architektury, Strategii i Rozwoju oraz Geodezji wstępnej koncepcji geodezyjnego podziału modułowego terenów inwestycyjnych i planów zagospodarowania przestrzennego
- zbudowanie wizualizacji multimedialnej Elbląga w ujęciu SIRE.



Te prace musimy podjąć RAZEM natychmiast zapominając o małych wojenkach. Każdy na miarę swoich możliwości na zasadzie JFK „nie pytaj co Elbląg może zrobić dla ciebie – pytaj co ty możesz zrobić dla Elbląga". Wszystkie powyższe punkty Strategii Inwestycyjnego Rozwoju Elbląga rozwinę w następnym materiale.

 

Stefan Rembelski
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.