Przekop Mierzei Wiślanej otwarty hucznie w ubiegłym roku od początku wzbudza wielkie zainteresowanie. Na razie głównie turystów. Żegluga Gdańska ma pomysł jak wykorzystać ten potencjał.
Kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską oficjalnie otwarto we wrześniu ubiegłego roku. Jeszcze przed tą datą przyciągała wielu turystów, którzy chcieli zobaczyć, jak wygląda inwestycja za 2 mld zł. Do dziś miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem.
Wizja nowej drogi wodnej, która miała wpłynąć na rozwój elbląskiego portu i samego miasta, na razie się nie spełnia. Tutaj sprawa utknęła na etapie sporu między elbląskim samorządem a rządem, z propozycją przejęcia poru w tle (więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj i tutaj). Pojawił się jednak pomysł na wykorzystanie turystycznego potencjału inwestycji. Żegluga Gdańska planuje uruchomić połączenie wodne między Trójmiastem a przekopem Mierzei Wiślanej.
Pierwszy rejs odbędzie się najprawdopodobniej już 28 kwietnia, czyli jeszcze przed majówką. Rejsy w kierunku przekopu odbywać się będą na trasie Gdynia - Nowy Świat. Podróż w jedną stronę ma trwać 3 godziny. Więcej informacji na temat tej oferty pojawi się na naszej stronie po 15 kwietnia.
- mówi pracownica biura Żeglugi Gdańskiej.
Realizacja flagowej inwestycji PiS ma zapewnić Polsce suwerenny dostęp do Morza Bałtyckiego z Zalewu Wiślanego i Elbląg. Dotychczas ukończono pierwszy, główny etap przedsięwzięcia. Do wykonania pozostały jeszcze inwestycje uzupełniające. Kolejne etapy obejmują więc m.in. trwającą już budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie oraz pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2023 roku. Docelowo kanałem mają się poruszać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metrów, długości do 100 metrów i szerokości do 20 metrów. Koszt inwestycji to ponad 2 mld zł. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga to prawie 23 kilometry (samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi ponad 10 km).
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.