Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

1 Kwietnia, Sobota, Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Minister Przemysław Czarnek spotkał się z elblążanami. „W Elblągu zaczęliśmy kształcić lekarzy na najwyższym poziomie"

16.03.2023, 12:44:00
Minister Przemysław Czarnek spotkał się z elblążanami. „W Elblągu zaczęliśmy kształcić lekarzy na najwyższym poziomie"
Fot. Agnieszka Klatt

Na zaproszenie Wiceministra Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki i posła Leonarda Krasulskiego dziś (15.03.) Elbląg odwiedził Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. - Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Elbląga, mieszkańcy naszego regionu mieli możliwość spotkania z osobami, które mają coś do powiedzenia, a także potrafią odpowiedzieć na pytania - mówił Andrzej Śliwka.

 


Pierwsze z cyklu spotkań z politykami Prawa i Sprawiedliwości, które współorganizuje Andrzej Śliwka odbyło się 5 stycznia. Wówczas Elbląg odwiedził europoseł Dominik Tarczyński. Dwa tygodnie później do naszego miasta przyjechała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Trzecie spotkanie, tym razem z Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem, odbyło się 1 marca.


Dziś, 15 marca, w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, z elblążanami spotkał się Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

 

 

Ostatnim razem w Elblągu byłem 31 sierpnia rano. Wsiadałem tu na rower, żeby jechać razem z młodzieżą „Śladami Kieleckich Westerplatczyków” (w ramach drugiego rajdu rowerowego uczestnicy upamiętnili 80 żołnierzy kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowe – przyp.red.).  Tak lało, ale daliśmy radę. Cieszę się ogromnie, że dzisiaj wraz z wami wracam do Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych, która już od tego roku prowadzi kierunek lekarski (…) W Elblągu zaczęliśmy kształcić lekarzy na najwyższym poziomie. Elbląg dzięki wysiłkowi mieszkańców rozwija się

 

– podkreślił  Przemysław Czarnek.


   

Minister zaznaczył, że lekarzy wciąż brakuje. - Na pierwszym roku studiów lekarskich w Polsce było ok. 6 tys. studentów. Już było widać, że w Polsce brakuje do 60 tys. lekarzy i brakować będzie. Nie jest prawdą, że za kryzys na rynku lekarskim odpowiada emigracja. Emigracja odpowiada za 10-15 proc. tego kryzysu. Za 80 proc. odpowiada dramatyczna polityka państwa przez dekady – stwierdził.

 

 

Jeszcze pod koniec lat 80-tych kształciliśmy dwa razy więcej lekarzy niż w pierwszej dekadzie lat 2000. Środowisko lekarskie zhermetyzowało ten zawód i doprowadziło do tego, że kształciliśmy na studiach ultra elitarnych. Studia lekarskie muszą być elitarne, ale nie mogą być ultra elitarne. Nie może być tak, że młodzież nie ma gdzie studiować i wyjeżdża za granicę. Na Ukrainie studiowało tysiąc naszych studentów, bo zabraniało się otwierania kierunków lekarskich na uczelniach, które chcą to robić, mają do tego warunki, mają kadrę. My to zmieniliśmy. Dlatego dziękuję rektorom tej Akademii, że zdecydowali się podjąć ten wysiłek

 

– dodał Przemysław Czarnek.Podczas swojego przemówienia Minister Edukacji przyznał, że w ciągu 6 lat liczba studentów na pierwszym roku studiów lekarskich zwiększyła się. - Dzisiaj na pierwszym roku studiów lekarskich mamy 10,5 tys. studentów, a nie 6 tys. - mówił.

 


Spotkanie z elblążanami trwało ponad 2 godziny. Minister Przemysław Czarnek odpowiadał głównie na pytania z sali. Poruszono m.in. temat wynagrodzeń nauczycieli, ale także sytuację Przedszkola nr 8 w Elblągu czy przyszłości elbląskiego portu.

 

 

Zależy nam na tym, żeby być blisko ludzi, rozmawiać z nimi, odpowiadać na pytania, często trudne. To jest rola polityków, żeby być blisko ludzi, blisko obywateli

 

– dodał Andrzej Śliwka.

 Jak zapowiedział Andrzej Śliwka niebawem zorganizowane zostanie kolejne spotkanie. Tym razem z elblążanami spotka się Jacek Sasin - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych, Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

 

 KJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Galeria / Spotkanie z Ministrem Edukacji Przemysławem Czarnkiem ( zdjęć 48 )
Dodano: 2023-03-16 | Fot. Agnieszka Klatt

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2023 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.