Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

21 Kwietnia, Niedziela, Anzelm, Bartosz, Feliks

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Trwa oczyszczanie Kolei Nadzalewowej. Wiosną pojadą tędy drezyny rowerowe

02.02.2023, 13:00:00
Trwa oczyszczanie Kolei Nadzalewowej. Wiosną pojadą tędy drezyny rowerowe
Fot. NKD

Kolej Nadzalewowa znów będzie użytkowana? Na odcinku między Tolkmickiem a Fromborkiem obecnie trwa oczyszczanie trasy. Docelowo mają tędy jeździć drezyny rowerowe. Pierwsze kursy zaplanowano w maju.

 

 

Kolej Nadzalewowa, historyczna linia łącząca Elbląg z Braniewem, od wielu lat pozostaje nieczynna. W tym czasie wielokrotnie podejmowano temat jej ponownego uruchomienia (jednym z ostatnich pomysłów było wyremontowanie trasy za pieniądze z Programu uzupełniania lokalnej i regionalnej sieci kolejowej Kolej Plus). Nic z tego nie wyszło. W 2021 roku pojawił się kolejny pomysł uruchomienia w tym miejscu drezyn rowerowych. Realizacji tego zadania podjęła się spółka Nadzalewowa Kolej Drezynowa z Warszawy. 

 

 

Chcemy wykorzystać walory historyczne i turystyczne linii nadzalewowej i uruchomić tutaj drezyny rowerowe. Podobne do tych, które funkcjonują w Bieszczadach i cieszą się dużą popularnością. W tym sezonie, na razie, drezyny będą kursowały na odcinku między Tolkmickiem a Fromborkiem. Pierwsze przejazdy planujemy już z początkiem maja. Przed nami dużo pracy, ale nie brakuje nam optymizmu

 

- mówi Mateusz Fliszkiewicz ze spółki Nadzalewowa Kolej Drezynowa.

 

Aktualnie, na odcinku Tolkmicko-Frombork, trwa oczyszczanie trasy. Na razie prowadzone są wycinki drzew i krzewów, którymi linia w wielu miejscach zdążyła już całkowicie zarosnąć. Następne w kolejności będą niezbędne naprawy torowiska. 

 

 

Myślę, że za nami już to co najtrudniejsze. Chodzi o odcinek trasy, między Tolkmickiem a Świętym Kamieniem. Tam natura wróciła i w miejscu torów praktycznie był las. Udało nam się to doprowadzić do takiego stanu, że tory są ponownie widoczne i przejezdne. Jeszcze w tym tygodniu na trasie będzie kontynuowana wycinka i oczyszczanie kolejnych etapów. Z tymi pracami musimy się uporać do końca lutego, bo później zaczyna się okres lęgowy ptaków. Potem zajmiemy się naprawą samych torów i udrażnianiem przepustów. Pewnie pojawią się jakieś kwestie związane z wymianą podkładów. Najpierw jednak musieliśmy ponownie odkryć te tory. Ta linia nie zdegradowała tak, jak się wydawało, oczywiście jeśli chodzi o ruch drezyn, w przypadku pociągów wyglądałoby to inaczej

 

- dodaje Mateusz Fliszkiewicz.

 

 

Drezyna rowerowa to nic innego jak klasyczna drezyna, ale z napędem rowerowym. Z przodu znajdują się dwa siedzenia, a tyłu ławka (łącznie zmieści się tu 5 osób). Spółka planuje również umożliwić korzystanie z drezyn rowerzystom, poprzez możliwość doczepienia do nich platform do przewozu jednośladów.

 

 

Spółka NKD jest obecnie zarządcą odcinka Kolei Nadzalewowej. Samorządowcy z Tolkmicka i Fromborka podjęli specjalne uchwały, które to umożliwiły, o PKP PLK ostatecznie wydała na to zgodę.

 

 

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.