Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

27 Września, Środa, Damian, Wincenty, Kosma

Menu główne

zulawy.com » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Gmina Młynary: Wilki zagryzły zwierzęta gospodarskie. To już kolejny taki atak

30.11.2022, 21:00:00
Gmina Młynary: Wilki zagryzły zwierzęta gospodarskie. To już kolejny taki atak

Ataki wilków na zwierzęta gospodarskie w gminie Młynary. W listopadzie doszło do trzech takich zdarzeń. Ostatnie miało miejsce kilka dni temu w Sąpach. Tam zagryzione zostały kozy i owce. Władze gminy apelują o zachowanie ostrożności.

 

 

W minioną sobotę (26 listopada) wilki zaatakowały zwierzęta znajdujące się na ogrodzonym wybiegu w gospodarstwie w Sąpach. Zdarzenie zgłoszono do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. 

 

Do ataku, jak informuje właściciel zwierząt, doszło w sobotę, 26 listopada. Wybieg, na którym przebywały zwierzęta, był ogrodzony wysoką na ok. 1,8 metra siatką.  Wilki nie mogły jej przeskoczyć, ale podkopały się pod ogrodzeniem. Ofiarami wilków padło siedem kóz miniaturek (6 samic i jeden samiec) oraz dwie owce. Zwierzęta były w różnym wieku, od 5 miesięcy do 6 lat. Zwierzęta gospodarskie nie zawsze są atakowane przez wilki. Czasami są zagryzane przez zdziczałe psy. W tym przypadku jednak, po widocznych śladach ugryzień (okolice szyi i karku), a także na podstawie karty leczenia, którą na miejscu bezpośrednio po zdarzeniu sporządził lekarz weterynarii, uznaliśmy, że te zwierzęta zostały zagryzione przez wilki

 

- mówi Justyna Januszewicz, rzecznik prasowy RDOŚ w Olsztynie.

 

Jak informuje rzeczniczka RDOŚ, obecnie szacowana jest wysokość odszkodowania należnego właścicielowi zagryzionych zwierząt. - Mamy na to 60 dni. Naliczając odszkodowanie, bierzemy pod uwagę gatunek zwierzęcia, jego wiek i cenę rynkową - dodaje Justyna Januszewicz.

 

Atak wilków na zwierzęta gospodarskie w Sąpach nie jest jedynym, do którego doszło w gminie Młynary. W ostatnim czasie miało miejsce kilka takich zdarzeń.

 

W październiku w Warszewie wilki zagryzły byka i jałówkę. W listopadzie doszło do trzech zagryzień. W Zaściankach wilki zjadły młodego byka i młodą jałówkę, Mikołajkach dwie jałówki i Sąpach ich ofiarami padły dwie owce i siedem kóz. W związku z atakami apeluję do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i w miarę możliwości o staranne zabezpieczenie zagród. Ponadto w przypadku poniesienia strat wniosek o odszkodowanie składa się niezwłocznie do RDOŚ

 

 

- mówiła burmistrz Młynar Renata Wioletta Bednarczyk, dziś (30 listopada) podczas sesji Rady Miejskiej w Młynarach.

 

 

Gmina apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Na stronie internetowej urzędu znalazła się informacja skierowana do nich, z której mogą dowiedzieć się jak m.in. o tym jakimi zwierzętami są wilki, jakie są ich zwyczaje i zachowania, jak powinni zachowywać się ludzie w momencie spotkania wilków, jak również o tym, w jaki sposób uchronić zwierzęta domowe i gospodarskie przed atakiem wilków.

 

NJ

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
Hello World

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Adres e-mail (nie będzie pokazywany), podpis

Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


redakcja@zulawy.com                        Właścicielem serwisu zulawy.com jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2014-2023 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.