Po prostu całym sercem kocham swoje wnuki, a jak ktoś kocha, to jest zdolny do poświęceń dla drugiego człowieka - mówi Elżbieta Szandrocha, tegoroczna laureatka katolickiej nagrody, przyznawanej przez biskupa elbląskiego. Elblążanka od 17 lat tworzy rodzinę zastępczą dla swoich wnuków: Artura i cierpiącego na autyzm Dawida. Wielkie serce pani Elżbiety zostało docenione. Wczoraj (20 października), podczas gali Dni Papieskich w Elblągu, wręczono jej statuetkę "Tuus" 2022.
Życie nas zaskakuje. Nie spodziewałam się, że zostanę rodziną zastępczą dla moich wnuków, podobnie jak tego, że młodszego z nich dotknie choroba. Czuję się wzruszona i zaszczycona nagrodą "Tuus", tym bardziej że mam świadomość tego, że nie tylko ja sprawuję opiekę nad niepełnosprawną osobą w rodzinie. Ja po prostu całym sercem kocham swoje wnuki, a jak ktoś kocha, to jest zdolny do poświęceń dla drugiego człowieka. Nasza codzienność nie jest łatwa. Mamy lepsze i gorsze dni, ale najważniejsze, że jesteśmy razem. Równie istotne jest też to, że nigdy nie byliśmy sami. Zawsze były przy nas inne osoby, które oferowały nam swoją bezcenną pomoc w różnych sytuacjach. Przy tej okazji pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierają mnie i moją rodzinę, a w szczególności Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który mnie nie opuszcza i prowadzi przez całe moje życie
- mówiła podczas gali pani Elżbieta.
Za nami gala Dni Papieskich w Elblągu. Odbyła się w czwartek (20 października) w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej.
Elbląg należy do grupy tzw. miast papieskich, czyli miast, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II. Rok rocznie wydarzenie to przypominają elblążanom Dni Papieskie, gala i koncert organizowane z tego okazji. - Są po to, aby nie zapomnieć o papieżu z Polski. Wiele zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. Trafiał do umysłów i serc wielu z nas - podkreślał podczas uroczystości biskup elbląski Jacek Jezierski.
Tradycyjnie podczas gali wręczana jest nagroda biskupa elbląskiego, której symbolem jest statuetka TUUS. Wyróżnienie to, jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, przyznawane jest osobom lub instytucjom z diecezji elbląskiej, zaangażowanym w promocję człowieka, pracę charytatywną, działalność edukacyjno-wychowawczą zgodne z nauczaniem papieża św. Jana Pawła II. Tegoroczną laureatką nagrody została Elżbieta Szandrocha. Kobieta, po śmierci matki chłopców i wyjeździe ich ojca za granice, poświęciła się wychowywaniu swoich wnuków. Arturem i Dawidem opiekuje się już od 20 lat, od 17 lat jest oficjalnie ich rodziną zastępczą.
Bez wahania podjęłam się pieczy nad moimi najukochańszymi wnukami. Bałam się tego, że Dawid może zostać dzieckiem niepełnosprawnym. Robiłam wszystkie badania, co tylko możliwe. Wtedy zdiagnozowano u niego autyzm. (...) Czasami przychodziły chwile zwątpienia, ale dziękuje Ojcu Świętemu. On mnie wspiera. Gdyby nie Jan Paweł II i Matka Boska nie wiem, czy bym sobie poradziła. Oddałam się poświęceniu dla Dawida i Artura. Bardzo się cieszę, że mogłam Artura wychować na dobre i mądrego człowieka. W tej chwili Artur jest na III roku studiów informatycznych, z czego jestem bardzo dumna. Pomimo tego, że Dawid jest niepełnosprawny, nie wyobrażam sobie, żeby jego nie było z nami. Jest tak wspaniałym dzieckiem. Buzia uśmiechnięta. Ona nas tym nagradza
- tak o wychowywaniu wnuków mówiła tegoroczna laureatka nagrody biskupa elbląskiego w filmie wyświetlanym podczas gali.
W gronie dotychczasowych laureatów nagrody "Tuus" są między innymi: Krystyna Grzybicka, szefowa Domu Pomocy Społecznej w Elblągu, misjonarz ks. Stanisław Gorgol oraz Elżbieta i Jarosław Ciepłuchowie, małżeństwo prowadzące rodzinę zastępczą. W ubiegłym roku otrzymał ją Marek Jagodziński archeolog, odkrywca i badacz osady Truso. Sama nazwa „Tuus” zaczerpnięta została z hasła pontyfikatu Jana Pawła II „Totus Tuus” i oznacza: Cały twój.
Dniom Papieskim co rok towarzyszy inne hasło. Tegorocznym jest: Blask prawdy.
W ciągu minionych lat przypominaliśmy, że Jan Paweł II to papież naszej wolności, papież rodziny, ludzi młodych, miłosierdzia. W tym roku naszemu świętowaniu towarzyszy hasło: Blask prawdy. To dziesiąta encyklika Jana Pawła II ogłoszona 6 sierpnia 1993 roku. Jej podstawowym celem stało się przypomnienie praw doktryny katolickiej z zakresu moralności. Zasadniczym przesłaniem tego dokumentu jest wskazanie na pewien wewnętrzny nierozerwalny związek, który istnieje pomiędzy wiarą i moralnością, wolnością i prawdą. Jan Paweł II zachęca nas byśmy w czasach szerzącego się sekularyzmu i oddalania od wartości, nie oddzielali jednak wiary od moralności
- podkeślał ks. Piotr Towarek, prowadzący galę.
Gwiazdą muzyczną gali była Elbląska Orkiestra Kamera, która zagrała koncert zatytułowany "Perły światowej klasyki". Wydarzenie swoim występem zainaugurowały Kinga Szarag i Urszula Zajko-Olejniczak.
NJ
Redakcja serwisu zulawy.com nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie zulawy.com
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie zulawy.com wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2014-2024 zulawy.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.